Grupp: Huvudforum

Aqua Terrena

0
Ogilla!
1
Gilla!
2003-06-10 16:44:43
0
Ogilla!
0
Gilla!
2003-06-10 19:17:58

#0

Aqua Terrena intressant aktie i en bransch, vars prosdukter många bokstavligen törstar efter...(RENT Vatten !).

Mvh/viotto 

Extra bidrag till Aktieguiden

Du behöver logga in för att använda den här funktionen.

Tack till:

Hittills har ovanstående medlemmar tillsammans lovat att bidra med 0 kronor i den här insamlingen.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2003-06-10 19:43:11

Vilka märken är Aqua Terrenas konkurrenter? Jag köper aldrig några premium-vatten, eller ligger Ramlösa i samma klass?

Hur som helst, det lär inte vara lätt att bygga ett nytt varumärke, även om vattnet är världsbäst. På massmarknaden finns Coca Cola som kränger kranvatten på flaska. På premium-fronten antar jag att det finns gamla och inarbetade märken.

Ledningens alternativ att sälja vatten i volym till andra företag låter inte helt korkat. Finns det något som säger att Terrena inte kan gör båda sakerna samtidigt? Vore intressant att se vad det andra lägret har för strategi och budget.

Hattrick - Bli manager för ett eget fotbollslag

0
Ogilla!
2
Gilla!
2003-06-10 23:30:34

Vattnet de säljer är stilla, dvs inte kolsyrat eller inte heller smaksatt så de är inte direkta konkurenter till ramlösa mfl. Perier mfl är mer de konkurenter som finns.

Även om bolaget behöver pengar bör de vara försiktiga med att sälja ut vattnet. Första källan har begrensad tillgång och det var tal om en ny källa (vet inte hur det blivit med det). Pumpar de upp för mycket finns en risk att kvalliten sjunker.

Deras eget märke var förut tänkt som ett kvallitetsvatten och skulle lanseras i bla USA i designad flaska för restauranger. Just flaskvatten tror jag på för deras del.

Som det är nu kan ju företag beställa vattnet med egen ettikett, var tänkt att tex statoil skulle köra under eget namn tror jag. Nu står alla fall Aqua terrenas flaskor där.

Som jag skrev i förra strängen är jag inte uppdaterad på bolaget men vet att de tidigare hade kalkyler på riktigt bra marginaler vid högre produktion. Finns hyfsat tunga fasta kostnader  men över nollpunkten är det bra marginaler vilket långsiktigt är bra för bolaget.

Spontant känns det som jag håller på att de ska köra på eget märke och den fina kvallitetsstämpel de har.

Tips! Köp en flaska på tex statoil eller vivo och smaka. Just att det inte smakar är gott :-))

 

Välkommen att gå med i gruppen Webbdesign.
eller, kommentera andra som du själv vill bli kommenterad...

0
Ogilla!
5
Gilla!
2004-03-01 11:15:15

(Klipp från annan sajt):

"...Re: Aqua Terrena NYHET avtal med VIVO 2004-03-01 10:53:06
Aqua Terrena tecknar centralavtal med Vivo

Aqua Terrena tecknar centralavtal med Vivo Stockholms huvudkontor om leveranser av Aqua Terrenas prisbelönta källvattenprodukter till de 84 Vivo-butikerna i Stor-Stockholm..."


"...Re: Aqua Terrena NYHET 2004-02-19 10:21:23
ATI tecknar distributörsavtal med Medical AB
Aqua Terrena International AB tecknar distributörsavtal med Medical AB om försäljning, distribution och promotion av Aqua Terrenas prisbelönta källvattenprodukter i Sverige. Distributörsavtalet införlivar även tidigare ingånget avtal med Sema Trading AB..."
 

Aktien som länge har legat kring kronan och "skvalpat" stiger nu snabbt över 1,10 kr.

mvh/viotto
 

0
Ogilla!
3
Gilla!
2004-03-01 14:48:04

(Kompletteringsklipp till #4):

"...Re: Aqua Terrena NYHET avtal med VIVO 2004-03-01 12:28:58
Jag hann köpa en 25:a på 1,05 utan att vara speciellt påläst på företaget, mer än att dom haft vissa ägar- och finansiella problem. Såg nu att dom har gamle PLM VDn Ulf Laurin som styrelseordförande. Han måste ha många värdefulla kontakter som han kan utnyttja. Han hade säkert inte hoppat på jobbet om han inte insåg den stora potentialen i företaget..." 
 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-02-21 11:11:46

Aqua Terrena, det rena vattenföretaget i Skåne med sin unika bakteriefria packeteringsteknik, stiger Måndagen ca 20% från 18 öre till 22 öre.

Inga nyheter på webben. Nånting på gång ?

Aktiekursen har haft en bedrövlig utveckling på grund av låg försäljning av produkterna, vilket lett till kapitalbrist och kapitaltillskott. Bakom stöd för Aqua sägs bland andra ligga Sven-Göran Ericsson.

Värt att hålla koll på för kommer det en positiv nyhet, kan kursen rusa. Lägst betalt ca 13 öre 2004. Högst över 1 kr. Under 2001-2002 nåddes 2 kr jämnt.

mvh/viotto

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-03-29 10:53:32

(Komplettering till #6):

Aqua Terrena har rusat upp till hitintills högst 28 öre Tisdagen den 29/3.

Förklaringen är att företaget förväntas ha lyckats med rekonstruktionen, som kommer att meddelas den 1/4 (tror jag det var).

Finns några småposter kvar upp till 30 öre. Sen ett hoppp till 49 öre. Tidigare låg kursen "stadigt och fladdrade" kring kronan.

Unik förpackningsmetod, som håller vattnet fritt från bakterier. Vatten- (och glass-) -aktier hör sommaren till (samt öl;-)

mvh/viotto

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-03-30 08:39:44

Aqua Terrena gjorde ett skapligt race på 33% Tisdagen den 29/3 efter rykten om rekonstruktionen. Från 24 öre till högst 40 öre för att landa på 32 öre.

Aktiekursen har nu gått 50% på en vecka men min tro är att den siktar in sig på mellan 50 öre och 1 kr om rekonstruktionen gått bra. Besked efter den 1/4.

"Sannolik kurs" ca 70 öre...(men bolaget måste sen lyckas med försäljning av vattnet, vilket misslyckats tex i Göteborgsregionen, där många distributörer blivit "brända"...).

mvh/viotto

P.S. Dock kan man konstatera, att det går att tjäna "grova pengar i rekonstruktionsbolag". I januari 2005 stod kursen som lägst i ca 13 öre. Den som lyckades köpa då och sålde på 40 öre kunde tjänat 200% på mindre än ett kvartal. Och tänk på att den första ettöringen upp från botten på 13 öre var värd ca 8%, medan den bara är värd ca 3% upp från slutkursen på 32 öre ovan...D.S.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-03-30 10:43:52

ATI drar vidare Onsdagen den 30/3: Köp 36 öre Sälj 38 öre. Större poster på Sälj 40 öre...

mvh/viotto

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-03-30 12:31:00

#8 det är sant att det går att tjäna grova pengar, men tänk samtidigt att om man köpt på .21 hade förlusten varit 14% när kursen stod i .17 :)  

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-03-30 12:35:32

#10

Sant...(och det gäller ju alla liknande procentuella kalkyler).

Men som jag "ständigt predikar": köp LITE och SPRID riskerna på många likvärdiga "10-dubblare"...

mvh/viotto 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.