Grupp: Huvudforum

eBay

0
Ogilla!
7
Gilla!
2003-10-10 09:42:36
Ladda ned

Ebay slog sitt kursrekord från mars år 2000 med 61:15 dollar. Ebays börsvärde är nu 39,2 miljarder dollar, vilket är mer än Nike och AT&T tillsammans. p/e runt 120?

//

0
Ogilla!
1
Gilla!
2003-10-10 09:53:28

39,2 miljarder dollar - vilket fantastiskt värde! 

Mvh // Staffan
Webmaster på Aktieguiden

0
Ogilla!
2
Gilla!
2003-10-10 09:55:15

motsvarar väl californiens budgetunderskott :-) 

0
Ogilla!
5
Gilla!
2003-10-10 12:43:33

Jag är inte insatt och kan inte uttala mig om värderingen. Men jag tror inte att vi i Europa förstår hur stort Ebay är. Det har skapats en hel ekonomi kring Ebay, det är inte en auktionssajt för lite samlarprylar. Det finns företag som enbart säljar via Ebay, många multinationella jättar säljer via Ebay, amerikanska staten säljer via Ebay och sedan finns ett oändligt antal människor som har en extra inkomst via Ebay. Det har växt fram en utbildningsmarknad för folk som vill lära sig hur man säljer bättre. Ebay äger Internets populäraste betalningssystem Paypal.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2003-10-10 14:12:11

För att få en bättre bild över hur stora de verkligen är kan man titta lite på kundstocken.

Under Q2-03 uppgick deras användarantal till 75.3 miljoner att jämnföras med Q2-02 där siffran var 49.7 miljoner. en ökning med 51% på ett år, något som måste anses som väldigt bra. Utav dessa så var 34.1 miljoner aktiva Q2-03 vilket är en ökning med 57% från Q2-02 då de hade 21.8 miljoner aktiva användare.

Att de ökar sitt användarantal så dratiskt bara under ett år är ett bevis på att deras affärsmodell verkligen har lyckats.

 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2003-10-10 14:13:03

Jag hade ingen aning om att det var de som stod bakom PayPal. Deras system ser man "nästan överallt" på nätet. 

Vänliga hälsningar

Niklas

-------------
Gillar du nya uppfinningar, upptäckter, idéer, tjänster och produkter?
Gå med i gruppen PreTrend.
-------------

0
Ogilla!
0
Gilla!
2003-10-10 14:15:31

#5 Paypal växte sig stora tack vare Ebay. Paypal noterade sig på börsen, men strax efter det så köpte Ebay upp dem.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2003-10-10 14:19:43

#6 Vet du hur många användare PayPal har idag? Samt används PayPal mest på Ebay i procent räknat? 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2003-10-10 17:09:50

#7 Har ingen koll på hur många användare Paypal har.

Innan Ebay köpte Paypal så användes Paypal mest hos Ebay. Ett annat stort användningsområde var online-betting, eftersom det inte längre gick att föra över pengar med amerikanska kreditkort till bettingsajter. När Ebay köpte Paypal så stängdes betting-möjligheten ner eftersom det fanns en stor risk till miljardskadestånd (För Paypal var det värt risken, men som en del av Ebay så fanns det mycket mer att förlora.). Paypal blir allt populärare på andra ställen, å andra sidan ångar Ebay på, så den procentuella fördelningen vet jag inte vilket håll den går åt.

En fördel med Paypal är att man utan avgift kan föra över pengar mellan privatpersoner. Företag som tar betalt med Paypal betalar dock procent.  

0
Ogilla!
0
Gilla!
2003-10-10 17:40:47

#8

Ang. Paypal och att utan avgift kunna föra över pengar mellan privatpersoner, så gäller detta bara om man har pengar innestående på kontot.

För boende utanför USA/Canada så är det endast möjligt att själv överföra pengar till sitt konto via betal/kreditkort, och för detta utgår alltid en avgift.

Rätta mig gärna om detta har ändrats nyligen, men senast jag använde Paypal så gällde detta.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2003-10-10 17:49:59

#9 Så var det även när jag använde Paypal. Men när pengarna väl är på kontot så kan de flyta fram och tillbaka utan avgift. Tror Paypal inför fler valutor etc, kanske har man även förbättrat tjänsten gällande insättning?

0
Ogilla!
0
Gilla!
2003-10-10 18:18:46

Den avgift som Paypal tar är 7 kr när man överför pengar från sitt Paypal-konto till sitt bankkonto.

Det är bara folk i USA och Kanada som kan föra över pengar via bankkonto. Vi andra mäste använda kort. Paypal tar ingen avgift för detta, men jag antar att Visa/Mastercard etc vill ha 2-3%.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-10-10 21:49:47

idag är börsvärdet 61 miljarder dollar! Ungefär samma börsvärde som Nokia 

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-10-10 23:39:48
Ladda ned

61,2 to.m. Men p/e nu bara på 97 :)

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.