Grupp: Huvudforum

Telia-vågor 7 juni

0
Ogilla!
11
Gilla!
#0   Av: mojas » Redigera
2004-06-07 21:09:54
Ladda ned

En ny sträng men samma gamla räkning. Faktum är att jag redan 25 jan  hade lyckats hitta denna räkning. Det var dock en hel del konvulsioner (före #8) innan det blev bra. En av mina mest lyckade vågräkningar. (lovar att säga till när den faller).

Nåväl, nu finns det två alternativ varav jag redovisar det renaste i bilden (utan wyz-träsk), men det kan vara så att våg 2 blev klar idag, så därför ska man noga observera S/L=31,50. Tycker dock att det inte är nåt bra blankningsläge än. Min TopCount säger 33 kr först, men en konsolidering står för dörren.

Lägg också märke till trendkanalen som jag har försökt lägga i enlighet med EWP-skolboken, dvs genom toppen - toppen av (b) och en parallell genom botten av (a). Det blir lite överslag och underslag, men det är inget allvarligt. Jag räknar med att motståndslinjen nås inom någon enstaka vecka. Därefter brutalt ner i våg 3.

mvh 

Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-06-07 22:38:01

#0

(lovar att säga till när den faller). 

Jag ser ju helst att Telia faller och att din räkning blir intakt. Jag är ju förberedd som jag skrev i förra strängen.

Uppskattat att läsa dina strängar Tackar!

Mvh/delete

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-06-07 22:53:25

#1 Tack för uppskattningen!

Apropå "lovar att äga till när den faller" så avsåg jag räkningen, men det förstod Du nog. När det gäller Telia så kommer den att falla, men jag har gjort mig själv uppmärksam på en alt.räkning som inte innebär nån som helst omräkning just ju. Frågan är om det är Cycle Y som har börjat eller om det är Primary [X]. Vådelaren är 23,70 kr.

För närvarande så ska en 5:a av Minor-dignitet fullbordas, där än så länge bara våg 2 pågår. S/L för detta scenario är 35,40.

Och jag är så fascinerad av vad jag ser.......:-)

mvh

Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-06-20 17:35:19
Ladda ned

#0

 Hur ser du på telia i dag? Mot 28 kr? eller ska du fortfarande ha upp den till 34? Tycker fortfarande att det stämmer med det jag visa i andra strängen När Telia slår i taket är det bara och sälja-blanka Det har stämt 6 gg. sen i aug.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-06-20 17:55:44

#3 Upptäckte att räkningen i #0 efter majbotten är felaktig. Däremot anser jag att det är en komplex korrigering uppåt som ännu inte är klar. Troligen kommer dock inte 34 kr att nås men dock över 32,50. S/L= 30,00 kr.

Jag se det som en dubbel zz uppåt. Potentalen på uppsidan är alltså ytterst begränsad, men jag tror att det kommer bättre blankningstillfällen inom någon vecka.

mvh  

Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-06-20 18:21:08

#4

Tack för snabbt svar. Ja då är det bara att invänta nästa gång Telia slår i taket.

Mvh/delete

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.