BULL case 2
BULL case 2004 nr 2
Under 2004 har jag endast presenterat ett enda BULL case. Silver - och det var ett mycket lyckosamt case för alla som med dessa tankar som bas, och efter eget ansvarsfullt beslutsfattande beslöt sig för att dela min syn. Min uppgift är att uteslutande att se marknadsutvecklingen som jag ser den, sen måste vara och en undersöka och besluta själv.
Nu publicerar jag ett potentiellt case till.
För att ta del av detta inlägg och efterföljande diskussion krävs att du är medlem i @ fibonacci Pro. Där presenteras också varje vecka min övergripande marknadssyn samt analyser av index och aktier i PDF-format.
>>> Välkommen med Din anmälan till @ fibonacci PRO.
fibonacci
| @ fibonacci PRO | : Marknadsbedömningar & Analyser : Stödjer Aktieguiden |
Tackar, finns det nån wurre eller nåt annat att investera i?
Det måste någon annan svara på. Jag ger ej råd om sådant.
| @ fibonacci PRO | : Marknadsbedömningar & Analyser : Stödjer Aktieguiden |
#2 Den bästa guldwarranten är XAU5I 450UBS. Man kan även handla CFD i guld exempelvis vis Saxo Bank.
Fib!
Vilket guldpris är det du använder ? Jag kan se 24 hour spot gold , som igår stängde i NY på 400,3 $. Använder du dej av nåt annat?
mvh/ uberg
Tack fib..!
För all tid du lägger ner för vår och AG´s skull!!..och för din stora generositet!
Jag vill bara passa på att uppmana alla som inte är med i @ fibonacci PRO att gå med i gruppen!! När nu tillfälle ges, ..du blir inte besviken!!
En helt ny värld har öppnat sig för mig genom fibos.. oförtröttliga och helt outstandig publikationer!!
mvh/sylvia
GOLD : 040809
Continuous Contract EOD $ GOLD
Close @ 403,00
HIGH @ 403,20
LOW @ 401,30
| @ fibonacci PRO | : Marknadsbedömningar & Analyser : Stödjer Aktieguiden |
För klarhets skull, MA33 gäller fortfarande avseende guld, med denna komplettering?
--Man kan aldrig nå högre än sin egen inkompetensnivå--
fritt efter;
Laurence J Peter
Mitt svar var bara på # 5:s fråga om var jag läser av.
Sen föjer jag :
| @ fibonacci PRO | : Marknadsbedömningar & Analyser : Stödjer Aktieguiden |
Ett lite längre chart som visar guldets utveckling.
| @ fibonacci PRO | : Marknadsbedömningar & Analyser : Stödjer Aktieguiden |
En liten fråga till de lärde:
När guldet nu ska upp och flyga, finns det ngn. fond eller dylikt som kan rekas till alla med mig som inte vågar sig på optioner eller wurrar?
Tacksam för alla förslag!!
mvh/sylvia
Warranterna har ju dessutom så "syndig" sprerad, att det är rena Ebberöds bank för kunden.
mvh/ uberg
#11 Du kan gå in på www.ppm.nu och läsa om två stycken guldfonder: fondnr 338590 MLIIF World Gold Fund och fondnr 406009 Sogelux Fund Equites Gold Mines.
Egentligen tycker jag inte att Du behöver vara så rädd för guldwarranter. Fördelen är att man får en direkt exponering mot råvaran guld istället för i aktier i några guldbrytande företag. Den guldwarrant jag föreslog har också mycket lång löptid till sept 2005. Investerar man bara ett mindre belopp ska man inte heller behöva känna sig så nervös.
#13
Tack för intressanta förslag kaprifol!
Dessa måste kollas upp!! ..fonderna altså..
Detta med wurren var oxå intressant..
..men jag vill nog helst "känna mark undert fötterna" :))
mvh/sylvia
#12 UBS håller överlag 10 öres spread på alla sina guldwarranter. Det blir därför mindre kännbart om man köper in sig i en warrant som handlas runt kronan. Detta var en av flera faktorer jag tittade på innan jag föreslog XAU5I 450UBS som lämpligaste warranten.
#13
Hur är det med den warrent du rekade ovan? Ser att det omsatts 10000 till 1,22 i dag är kostnaden 10 000 * 1,22kr = 12200kr?
Behövs det flera warrent för en andel i guld (eller hur det nu räknas)
Vad är värdet på 1000 wurrar om guldet står i 460
#16 Börsposten är 1000 warranter. Om säljkursen är 1,22 så kostar 1000 warranter alltså 1220 kr. För att beräkna värdet på 1000 wurrar när guldet står i 460 dollar behöver man veta vid vilken tidpunkt detta beräknas ske. Är det om 2 veckor eller om 6 månader? Jag har som exempel räknat på 15 december 2004. Då bör man kunna sälja tillbaka warranten till UBS för 2,93 kr förutsatt dagens dollarkurs.
Nu verkar ju guldet vara på väg neråt en sväng, kanske mot nivån 375-380. Lämpligt är väl då att bevaka guldpriset den närmaste tiden för att se om det dyker upp ett lämpligt läge att kliva på.
Tack kaprifol
Ville ta detta räkneexempel för att kolla om jag förstått rätt, vilket jag troligen har gjort. Och visst ska vi bevaka guldpriset, fattas bara eftersom vi skriver i denna sträng ;-)
Ny fråga till Kaprifol
Du skriver: "Då bör man kunna sälja tillbaka warranten till UBS för 2,93 kr förutsatt dagens dollarkurs." Är det alltid UBS jag köper av och är det alltid UBS jag säljer till?
Har följt handeln i nämda wurre några dagar nu och köp och säljsidan är alltid lika och med en spred på 10 öre som du skriver. Tycker att det ser mysko ut. Finns det inga andra än UBS som vill sälja, någon privat person som lägger sig 1 öre under UBS tex.
#19 Det är givetvis inte alltid UBS som Du köper av och säljer till. I det här fallet kan Du ju själv i god tid lägga Dig på Market Makerns plats på 3,03 och hoppas att någon kund köper av Dig. Det gör jag ofta när jag handlar med warranter överhuvudtaget. Lyckas man inte sälja på 3,03 så kan man ju prova att lägga sig mitt i intervallet på 2,98. Jag menar bara att i värsta fall måste man räkna med att det blir till Market Makern man får sälja tillbaka. När guldet närmar sig intressanta nivåer så ökar handeln i warranten högst betydligt så det bör finnas hyfsade möjligheter att få ut ett något bättre pris av någon annan kund.
Tack för svaret, tyckte bara att handeln var så olik optioner. Men jag misstänkte att det berodde på att den inte är het just nu pga guldpriset.
Inlägget är redigerat av författaren.
Jag snappade upp denna länk på ett annat forum. Den innehåller en hel del spektakulära diagram, bl a över tänkbar dollar och guld-utveckling. Kanske ska tas med en nypa salt, men kanske ändå inte!
MVH Nisse45
Guldet bryter nedåt idag.
--Man kan aldrig nå högre än sin egen inkompetensnivå--
fritt efter;
Laurence J Peter
Och dollar stärks mot euro.
--Man kan aldrig nå högre än sin egen inkompetensnivå--
fritt efter;
Laurence J Peter

Visa sida
Ogilla! 14
Gilla!
Här kommer PDF:en.
Lösenord utskickat till alla Er som registrerat sig i tråden "AG-stöd 08".
: Stödjer Aktieguiden