Vidskeplighet
Man har ju hört talas om en hel del traders som lider av det här med vidskeplighet. Man har en viss turskjorta eller tursockar. Efter en dålig dag på börsen så vägrar man att ha samma klädsel någon gång igen. Vid medgång så ser man börsen som sin personliga vän men vid motgång så byter man sida helt och ger sig ut på en personlig vendetta mot markandsväsendet. Några av de som är utav det mer religiösa slaget försöker blidka marknadsguden genom offergåvor och dylikt. T.ex genom att på morgonen innan handeln sätter igång spola ner pengar i toaletten.
Förhoppningsvis så är det inte de professionella mäklarna som agera på detta irrationella vis utan mer de som agerar som amatörer. Jag tycker aldrig att man skall bli så här till den djupa grad emotionellt engagerad i marknaden utan jag ser helst att man försöker stänga känslorna ute så gott det går. Av egen erfarenhet så kan jag säga att det är när jag lyckats med detta som jag lyckats helt klart bäst resultatmässigt med min trading. Detta med att lämna känslolivet hemma innan man sätter igång med dagens handel är något jag tagit upp vid ett flertal tillfällen tidigare och något som jag tror är väldigt viktigt. Detta hänger tätt ihop med det som jag skrivit tidigare om traderns fiender.
Är det någon här som är vidskeplig när det gäller börsen och har lite tokiga grejer för sig så hade det varit lite intressant att höra om det.
#0 Ja, känslor är för det mesta av ondo i trading. Det svåra är att det kanske inte är bra att vara helt okänslig heller för vad som händer, eller håller på att hända. De allra bästa har antagligen en förmåga att vara okänslig när det är bra, och även en förmåga att låta känslorna styra när det är bäst. Men denna kombination kräver lång lång erfarenhet, och tills dess är det nog bäst att hålla bort känslor helt.
En annan intressant sak är just hur man betraktar börsen. Jag undrar om inte ens framgång till viss del påverkas av hur man ser på börsen. Ser man den som ett krig mot andra traders, mot marknaden eller mot en själv? Är marknaden ens fiende eller vän?
Jag kan säga att jag helt och hållet ser börsen som min vän. Det är en trogen vän som alltid ställer upp. Börsen innehåller ett hav av möjligheter som bara sköljer över mig, som nya vågor som slår mot stranden hela tiden. Förut var jag en aning rädd för börsen. Det är jag inte nu. Däremot har jag respekt för den, men rädsla och respekt är inte samma sak.
Det enda jag är rädd för nu för tiden när det gäller börshandel är min egen girighet.
Vill du veta vad som är det största hotet mot din depå, gå och ställ dig framför spegeln.
Visa sida
Ogilla! 5
Gilla!
Absolut, jag sjunger min morgonbön i det privata nu för tiden, för att inte reta upp allt för många av mina grannar.
Många av dom har i och för sig fått flytta ut, eftersom dom inte är så tonrena längre. Men det tror jag har med storstadsluften att göra...
Vidare så har jag slutat äta saker som gör mig arg, mest arg blir jag av pasta av någon anledning.