TA-analytiker
Hur definierar man uttrycket TA-analytiker, är detta än vanlig människa som just läst Börjes burk och precis gjort sin första affär med hjälp av sitt TA-program. Eller är det en människa som har en djup förståelse för hur marknaden fungerar och som efter många år av diagram studerande faktiskt tycks sig kunna förstå varför olika mönster uppstår och vad dessa vanligtvis leder till. Troligtvis är svaret den senare, eller är det något som är utav en annan uppfattning?
Hur får man då denna förståelse? Gör den att läsa sig till? Nej, jag är i alla fall av den uppfattningen att man måste ha en viss erfarenhet. Med erfarenheten kommer också förståelsen. Visst kan det kanske hjälpa att läsa lite böcker som behandlar psykologin inom aktiehandel, men för att riktigt förstå marknaden måste man tillåta sig att göra misstag. Det är av sina misstag man lär sig. Det enda riktigt stora misstaget man inte får göra är misstaget att inte analysera sina misstag. Varför blev detta en förlust affär? Allt som såg så bra ut.
Ni som är intresserade av psykologin inom TA, eller TA i allmänhet och vill veta mer om detta kan jag rekommendera att söka på min Signatur.
Visa sida
Ogilla! 3
Gilla!
Hur definierar man uttrycket TA-analytiker .....är det en människa som har en djup förståelse för hur marknaden fungerar och som efter många år av diagram studerande faktiskt tycks sig kunna förstå varför olika mönster uppstår och vad dessa vanligtvis leder till. Troligtvis är svaret den senare, eller är det något som är utav en annan uppfattning?
Det beror pa vem man fragar. Men generellt sett så kan man säga att det är en blandning mellan erfarenhet och utbildning. Personligen ser jag en TA analytiker som komplett när denne också är licenserad for sitt område. Ungefär som att kora bil med korkort - att vara TA analytiker innebär också kunskapen att kommunisera via tal och skrift. Det spelar ingen roll om man har kunskaper/erfarenheter om man inte kan formedla/presentera informationen pa ett lämpligt vis. På den punkten finns det en hel del självutnämnda individer som inte klarar det. En bra TA analytiker har också en stor verktygs låda med olika analys-metoder for att kunna nå en viss slutsats.