Grupp: Huvudforum

Trelle

0
Ogilla!
11
Gilla!
2004-09-14 14:17:20
Ladda ned

Trelleborg har fått mycket smisk under året. Jag tror att aktien har bottnat och tycker att den rent tekniskt ser bra ut. Kan få vissa problem här vid 116-117.

Fundamentan i bolaget är det inget fel på. Några nyckeltal ; P/E på nästa års resultatprognos 12,5, direktavkastning > 4%.

Vh Björta

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-09-14 15:36:24

Trelleborg har gått upp från 62 kr till 150 kr något som får räknas som en bra värdeökning. Har inte så många aktier kvar men det är ingen dålig aktie då fundamenta är som det är.

Skuldsättningen skulle jag nog villja minska om jag skall vara kräsen. En starkare profilering i Aisen skulle också vara på sin plats.

Mvh Prod

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.