Grupp: Huvudforum

Morgonprognos Europa

0
Ogilla!
19
Gilla!
2004-09-24 09:01:26

Varit upptagen och försvinner nu för resten av dagen. Men vill ändå ge er en prognos att gå på. Igår nådde oljan nya höga nivåer och det som pressar börserna.

Varje morgon presenterar Bloomberg TV en prognos inför öppningen på Europas börser. Här presenterar jag siffrorna vid två tillfällen, strax efter 8:30 och strax förekl 9:00.

Prognos Europa-öppningen kl: 08:55 ()
FTSE (London) -8 () punkter, -0,18%
DAX (Frankfurt) -10 () punkter, -0,26%
DJ Eurostoxx50 -5 () punkter, -0,18%
CAC40 Future (Paris) -5 () punkter, -0,20%

Dagens källa: Bloomberg TV/City Index

Bloomberg TV får värden från City Index, Cantor Index och IG Index. De turas om att presentera sina prognoser varsin vecka (gäller dock ej för CAC40).

Hinnar inte heller göra en sammanställning av gårdagen, men det finns länkar i mina tidigare inlägg som går att använda om det är något som ni vill veta.

mvh

För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.

* Lucius Seneca*

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.