AstraZeneca, analys
För att ta del av detta inlägg och efterföljande diskussion krävs att Du är medlem i @ fibonacci PRO.
>>> Välkommen med Din anmälan till @ fibonacci PRO.
fibonacci
| Mina grupper | : @ fibonacci PRO : Klassisk Musik |
Tack för den analysen Fibonacci, sitter med visst innehav i aktien och hoppas på den där möjliga upprekylen för att komma ur positionen..
Mvh Wintrader
Bifogade bild visar AZN i USA per gårdagens handel. Kursen där har nu snyggt rekylerat upp till 62% sedan raset i september. Inget nytt har väl tillkommit sedan den negativa nyheten? Så det finns väl ingen anledning att AZN skall stiga längre?
Ser också att AZN i Sverige idag var uppe och tuchade 307 varefter aktien snabbt vände ned till 303.
Upprekylen avklarad?
#0 246 idag något försenat men väldigt pricksäkert!
#1
Mycket snyggt käre fibonacci!!! Detta får betraktas som målgång i analysen.
mvh
Bankir Vresig
Kanske en uppföljning snart?
Har sett rekar på allt ifrån att botten var 238 till att botten sätts vid 140 under 2005, så ett expertutlåtande skulle sitta fint.
--Man kan aldrig nå högre än sin egen inkompetensnivå--
fritt efter;
Laurence J Peter

Visa sida
Ogilla! 19
Gilla!
AstraZeneca @ 277,50 kr. Kort uttalande på begäran.
Tycker inte om vad jag ser i denna aktie. Normalt sett skulle den ner under 030314 low ( week ) @ 245,00 kr. Under 240,00 kr således, kanske @ 236,00 kr - eller ännu lägre. Tror dessutom det väntar stora problem för AstraZeneca och kring strid om preparat. Ser det allt oftare utfärdas varning för sådant och det är inte bra efter problem i branschen.
Det finns en viss mindre potential att vi ska upp i en kortare rekyl, mot @ 300,00 kr eller en bit däröver. Men min inställning till aktien är BEARish. STOP/LOSS skulle jag vilja sätta @ 329,00 kr. @ 306,00 kr går första nivå att ens tänka på att gå long i aktien men med extremt hög risk involverad.
Mål @ 245,00 i tid under året, sannolikt före 15 december.
: Klassisk Musik