Grupp: Huvudforum

Inför ERIC rapport!

0
Ogilla!
33
Gilla!
2004-10-20 16:22:35

Marknadsposition:

Ligger du lång i marknaden så är det nog bäst att gå ur positionen och tar vinsten eller i sämsta fall en liten förlust innan rapporten.

Ligger du kort i marknaden så är det nog bäst att gå ur positionen och tar vinsten eller i sämsta fall en liten förlust innan rapporten.

Erfarenheter:

Efter rapporten kommer du att känna, - att du har en enorm tur som ligger neutral när kursen går i motsatt riktning mot vad du hade dagen innan. Och det är något du kommer att komma ihåg hur klyftig du var och kommer att ta med dig din nya erfarenhet till nästa rapport och kommer då vid nästa rapport gå ur igen.

....eller

Efter rapporten kommer du att känna, - att du var en enorm jubelåsna som gick ur positionen för du visste att du hade rätt i din analys. Och det är något du kommer att komma ihåg hur korkad du var och kommer att ta med dig din nya erfarenhet till nästa rapport och kommer då vid nästa rapport inte göra om samma misstag igen.

:)

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-10-20 16:25:04

Hehe... 

// Sandmark
Gå med i fishnet-gruppen som är öppen för alla

0
Ogilla!
5
Gilla!
2004-10-22 08:38:12

Låg du lång inför rapporten är du en erfarenhet rikare.

Låg du kort inför rapporten kanske du lägger in en högre växel inför nästa rapport.

Låg du neutral inför rapporten och hade en köpt position så suckar du med en lättnad och tänker hur klok du var.

Låg du neutral inför rapporten och hade en såld position så bannar du dig själv och undrar hur korkad du var som gick ur positionen när du visste att kursen skulle djupdyka. 

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.