OMX 22 okt 2004
Idag är det volla-fest! Valfri klädsel! Men inga nerver utanpå, tack!
Helt meningslöst att göra någon OMX-prognos för dagen pga volla-festen.
/roitto
ATCO kom med en fin rapport
695-700, speciellt 697, verkar vara intressant rekylområde.
/roitto
Svanberg försöker snacka upp kursen nu! lyckas delvis
lustig reaktion på atlas, Volvo går bäst
har lite svårt att se eric komma tillbaka till pre-rapp kurs i den närmsta tiden ,, då måste nog svanis slå en knut på sig själv att hausseprata,, jag tror det funkar bra med att shorta minsta möjliga svaghet efter en liten upprekyl
1 bad trade or bad luck , can spoil a week of good ones "fROSTY"
nej den lär knappast ta sig tillbaka redan
men bara 5 OMX aktier på minus? Eric brukade ju förut sänka det mesta
8# tror iofs det bara är en tidsfråga innan ericbaisseen sprider sig lite över andra aktier,, men jag är mycket förvånad över att allt håller upp så pass på en riktigt duns från mr tungvikt
1 bad trade or bad luck , can spoil a week of good ones "fROSTY"
vågräkning
/roitto
Även denna fredag är Bennets tidig-botten-på-fredag-regel aktuell!
/roitto
De pessimistiska vågräkningarna på OMX är nu mer sannolika än de optimistiska:
/roitto
Jag har plitat in lite tankar om handel av HS:ar i detta chart. Vore intressant att höra andras åsikter om hur man kan agera på HS:ar.
Mathias
...men det är klart: ibland funkar det ju att handla på utbrottet också (och ibland får man ingen annan chans att hoppa på enligt Oz-metoden). Men även här är det ju i mina ögon bättre att korta nånstans vid högerskuldran än att hoppa på själva utbrottet.
Angående prismål så bör man vara lite flexibel tycker jag. Här hade man ju en perfekt nivå att ta hem vinsterna när gapet var täckt (det var ju rimligen det första målet för HS:en -dvs om man bortser från skolböckernas teoretiska inriktning avseende prismål).
Mathias
Inlägget är redigerat av författaren.
Oljan 55.05
Inlägget är redigerat av författaren.

Visa sida
Ogilla! 8
Gilla!
Inför Ericcsons rapport:
/roitto