Paradox!
Svenska Paradox ser ut att ha dragit en vinstlott. Företaget gör dataspel, men köpte även alla rättigheter till Conan för ett par år sedan. Köpet har redan betalat sig. Men nu ser man ut att ta hem storvinsten, Warner tänker nämligen göra en ny Conan-film.
Många tidningar har artiklar om saken, bla DI.se. Nedan är en lista på de största ägarna, kända namn från både finansvärlden och underhållningsbranschen.
Aktien handlas via SEB-banken, eller via annonstorget Inoff.nu
Mikael Wirén 43 procent
Fredrik Malmberg 7 procent
Magnus Böcker 3 procent
Theodore Bergquist 1 procent
E-type 1 procent
Gry Forsell 1 promille
Gunnar Ek 1 promille
Ulf Cederin okänt (förvaltarregistrerad)
Ja köper man aktier som inte är noterade så måste man räkna och analysera själv. Men efter dagens nyhet så är nog båda annonser inaktuella i vilket fall som helst. Eller kanske personen bakom säljannonsen missat dagens nyhet...
Det låter lovande om man läser i Dagens Industri:
"Miljardintäkter hägrar för det lilla svenskbolaget, med 16 anställda."
Mvh // Staffan
Webmaster på Aktieguiden
Å andra sidan låter det ganska osäkert om man läser hela artikeln:
"Ännu är det varken klart med regissör, skådespelare eller inspelningsplats för den nya filmen, men Theodore Bergquist ser ändå ljust på utsikterna för att filmen nu ska bli av."
Låter lite som ett PR-trick...
Mvh // Staffan
Webmaster på Aktieguiden
På årets Conan-omsättning räknar man med att drygt 80% är ren vinst. I fall omsättningen blir 1 miljard så kommer företaget att bada i pengar.
Det har gjorts ett försök tidigare. Då var alla parter överens, det saknades bara någon underskrift. Då gick Arnold och blev guvenör istället. Nu är nog Arnold ute ur bilden för en film.
Det verkar ändå gå lite troll i Conan-ärendet. Jag ställer mig väl aningen frågande till vad en Conan film utan Arnold egentligen har att komma med? Det är super-skoj för Paradox som sitter med licensen dock.
Läs mer här: Ain't it cool news
Conan spelet floppade riktigt ordentlig med ett medelbetyg på under 50% så jag måste åter igen uttrycka mig lite tråkigt och skeptiskt till det hela.
- Moose
#7 Måste bara kolla, du vet att det inte var Paradox som gjorde spelet? De licensierade bara ut varumärket Conan till TDK Mediactive Europe. Med tanke på hur litet det spelet var, från en liten förläggare, så tror jag inte det skadat varumärket bland vidare många.
#8 Ja det var Cauldron som gjorde det. Paradox ska tydligen ha approvalrätt på allt som har med Conan att göra, så på sätt och vis var de ju inblandade.
#9 Den licensieringen gjordes innan Paradox köpt Conan.
Visa sida
Ogilla! 0
Gilla!
köparna och säljarna på inoff.nu var lite oense, jag har nog aldrig sett så stora procentuella spreads :)
en av farorna med lågt omsatta aktier