Note Q3 2004
Note visade en lägre tillväxt Q3 2004 än väntat. Den blev ändå goda 21 % till 251.2 Mkr . Det berodde sannolikt på fabriksflytt i Torsby men tydligen även viss konjunkturdämpning.
Rörelseresultatet blev ändå 16.8 Mkr där ca 1.5 Mkr belastade pga fabriksflytten. Den för detta justerade löpande rörelsemarginalen var därmed goda 7.3 % ungefär liksom tidigare i år.
Kassaflödet var negativt främst pga stor minskning av lån.
Q1-Q3 ökade omsättningen med 42 % till 826.3 Mkr med ett rörelseresultat på 61.6 Mkr motsvarande fina 7.5 % i rörelsemarginal. Exkl engångsposter och goodwillavskrivning blev rörelseresultatet 68.4 Mkr. Dras finansnettot från 68.4 Mkr fås ett mer represantativt resultatmått på vinstkapaciteten nu i Note och då blir det 59.9 Mkr, motsvarande 7.2 % marginal.
Note kommer tillfälligt att ha ökade kostnader Q4 för flytt till lågkostnadsland i Europa.
Fr o m Q1 2005 kommer tack vare det kostnadsnivån istället sänkas varaktigt, vilket är ett syfte med omlokaliseringen av produktionen. Kostnaden Q4 2004 kan alltså ses som en investering.
Deras fortsatta expansionsplaner i Europa ligger fast.
Exkl goodwillavskrivning och engångsposter blir min prognos att omsättningen 2004 växer till 1125 Mkr eller med ca 31 % med en resultatmarginal på 7.5 % rensat för engångsposter och goodwillavskrivning. Det motsvarar en vinst/aktie på 6.31 kr/aktie. Med ett bedömt rimligt p/e 15 fås en målkurs på 95 kr 2004.
Note är fortsatt starkt köpvärd på lång sikt.
MVH löparn
Notes relativt stora kursfall efter rapporten är obefogat
P/e på min vinstprognos exkl engångsposter och goodwillavskrivning är 9-10 vid kurs 63 kr, och ca p/e 8 på prognosen 2005. Deras negativa kassaflöde Q3 2004 beror främst på återbetalning av lån på ca 45 Mkr. Note skriver i rapporten att de har icke rörelsebundet kapital för fortsatt expansion. Starkt långt köp fortfarande i Note således.
MVH löparn
Tack löparn!
Jag tycker att du är en pärla när det gäller att räkna och redovisa dina beräkningar på dessa småbolag. Det är ju så att de ibland och i vissa marknader kan tyckas övervärderade eller undervärderade, men ickedestomindre har de ett värde och detta ska med all nödvändighet relateras till de kriterier som gäller i skrivande stund.
Du förtjänar en eloge för ditt engagemang och jag tycker att du i alldeles för stor utsträckning har fått klä skott för de misslyckanden som många upplevde när de äntrade scenen 99/00 satsandes i "lycksökande IT-bolag".
Läser dig ofta, även om jag sällen handlar i de bolag du följer. Note känns dock ok.
mvh
Bankir Vresig
Tank bankiren !
MVH löparn
Visa sida
Ogilla! 10
Gilla!
Något utvidgad och förbättrad version med bl a målkurs 2005.
Note visade en lägre tillväxt Q3 2004 än väntat. Den blev ändå goda 21 % till 251.2 Mkr . Det berodde sannolikt på fabriksflytt i Torsby men tydligen även viss konjunkturdämpning. Rörelseresultat blev ändå 16.8 Mkr där ca 1.5 Mkr belastade pga fabriksflytten. Den för detta justerade löpande rörelsemarginalen var därmed goda 7.3 %. Kassaflödet var negativt främst pga stor minskning av lån.
Q1-Q3 ökade omsättningen med fina 42 % till 826.3 Mkr med ett rörelseresultat på 61.6 Mkr motsvarande 7.5 % i rörelsemarginal. Exkl engångsposter blev rörelseresultatet 68.4 Mkr dvs marginal 8.3 %. Den planenliga goodwillavskrivningen, som upphör 2005, är inte lätt att exakt utröna ur Q3-rapporten men olika data från bl a årsredovisningen tyder på ca 3 Mkr i avskrivning Q1-Q3. Så ett justerat rörelsresultat blir ca 71.4 Mkr. Dras finansnettot på minus 9.5 Mkr fås ett mer representativt resultatmått på vinstkapaciteten nu i Note på ca 61.9 Mkr, motsvarande 7.5 % marginal.
Note kommer ha tillfälliga kostnader Q4 för flytt till lågkostnadsland i Europa. Fr o m Q1 2005 kommer tack vare det kostnadsnivån istället sänkas varaktigt, vilket är ett syfte med omlokaliseringen av produktionen. Kostnaden Q4 2004 kan alltså ses som en investering.
Deras fortsatta expansionsplaner i Europa ligger fast.
Exkl goodwillavskrivning och engångsposter blir min prognos att omsättningen 2004 växer till ca 1125 Mkr eller med ca 31 % med en resultatmarginal på fortsatt 7.5 % rensat för engångsposter och goodwillavskrivning. Det finns ca 9.624 M aktier. Prognosen motsvarar då en vinst/aktie på 6.31 kr . Med ett bedömt rimligt p/e 15 fås en målkurs på 95 kr 2004.
2005 räknar jag med en delvis organisk tillväxt på ca 15 % i omsättning till ca 1294 Mkr. Marginalen kan i och med ökad andel produktion i lågkostnadsländer väntas förbättras något, främst tack vare sjunkande lönekostnader, och jag räknar därför med 8 % marginal för 2005 med ett resultat på ca 103 Mkr. Det ger en vinstprognos på ca 7.74 kr/aktie och en målkurs på 116 kr 2005 givet p/e 15.
MVH löparn