Grupp: Huvudforum

S&P 500

0
Ogilla!
19
Gilla!
2004-11-18 10:55:58
Ladda ned

Bifogar min kortsiktiga och långsiktiga vågräkning för S&P500. Som synes är det mycket som är likt mina vågräkningarna för Nasdaq och Dow Jones. Den stora bottnen har jag vid okt-02 och nu ligger S&P i våg 1:5 sedan den bottnen.

Det finns två priskluster för våg 1:5 det ena finns vid ca: 1320 och det andra vid 1550. Det vanligaste är ju att våg 5 är ung lika lång som våg 1 och då förefaller 1320 nivån som en mer trolig slutnivå. Ser man dock till trendkanalen förefaller 1550 (ATH) som en mer trolig slutnivå. Hur som helst ser det onekligen bullish ut.

I det mer kortsiktga perspektivet tolkar jag den 13-aug som bottnen för våg (4) vilket förstärks i.o.m. att toppen för våg (3) har passerats. Som synes tror jag att S&P ligger i en våg 3, sedan våg (4) bottnen, och en trolig slutnivå för denna våg finner jag vid 1210.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2004-11-18 21:04:34
Ladda ned

vi ha ett range 1162 ~1210

imorgon och ibörjan av nästa veckan kommer några dagar utan stat, var bereda på djävulskap

att köpa på 1162 nästa veckan vore inte så dumt, inför månadsspurten

men som twa med all rätt påpekar så har både n100 och dj viktiga motstånd-dj på ~10600-25. sp och dj lite out of sync

motstånd på sp 1190-94 , 1200

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-11-18 21:24:41

#0 Ska bli mycket intressant att se hur det går. Jag håller med Dig om bull-synen på några månaders sikt. Som du troligen vet har jag en annan syn i den stor-stora-bilden. Bla en ff i mars -03, men Din räkning är förtroendegivande.

Betr Din inzoomning så har du en exp.flat för våg 2. För DAX är detta oclså möjligt, men intradag ser c-vågen oerhört konstig ut varför jag har ett alt där jag sätter toppen för 1 i början okt istället. Det ger fler tänkbara målnivåer/motstånd. Vi har i övrigt identiska räkningar från aug-04 på Minor-nivå.

Skillnaden är att det är Intermediate (5) för dig, men Intermediate (1) för mig. Blir spännande att se vad som händer när Minor 5 är klar........

mvh 

Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst

0
Ogilla!
3
Gilla!
2004-11-18 21:44:40

#2 Jag kollar endast på dagsdiagram och större eftersom det passar min placeringshorisont bäst. Placerar man våg 1 i början av okt så har jag svårt att få till en femvågsekvens. Alternativet är då en ED men det tror jag inte på och det gör väl inte du heller antar jag.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-11-18 22:23:39
Ladda ned

#3 Det är det här jag varken får ihop som en 5:a eller en ED vilket det måste vara om det ska bli nån exp.flat. I daily är annars DAX och SP500 väldigt lika.

mvh 

Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-11-19 20:11:07
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.