OMXS30
Bröt just upp från en omvänd.
Reaktionsdatum mkt nära. Rally i faggorna!
slakhane, du nämner om en reaktionstidpunkt, innebär det att man ska reagera eller att du hade tänkt att marknaden skulle reagera?
Jag tycket själv att det såg lite tungt ut tidigare och väntade mig ett utbrott på nedsidan efter förra veckans konsolidering. Nu har det brutit iväg upp ut ur konsolideringen. Jag har tidigare noterat att det är rätt ofta att utbrotten är falska, och om inte så går kursen tillbaks för att testa av ett utbrott.
Ännu har inte USA öppnat och ger inte någon vägledning, men är din tro att det är riskfritt att gå lång för tillfället?
Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com
Det kan mycket väl bli en ny topp den 5e!
#2 Att marknaden ska göra en rörelse som skiljer sig från intilliggande periods rörelse eller skjuter ny fart i en uppgång eller nedgång.
#3 Ja men jag tror på upp då jag har target upp mot 800 på index.
USA terminerna är mycket starka nu i förhandeln!
S&P 500 e-mini upp 0.5% (+6.5 punkter), Nasdaq e-mini +0.8% (+13.5 punkter) samt Dow jones e-mini +0.7% (+75 punkter).
ES-terminen öppnar över år 2004 årshögsta om öppning sker ovanför 1219.75. Nu handlas terminen i 1220.25
Med vänlig hälsning,
US Trader
#4, tack för ditt tydliga svar på alla mina frågor, stor heder till dig.
Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com
:-)
Det är ganska många aktier som i dagarna "är i behov av" att slå ut sina toppar från början av december 2004. Ett exempel är Skanska som nu inte har råd att tveka! Skulle det vända nedåt härifrån får vi en lägre topp en månad efter senaste, vilket innebär risk för en större rekyl! Detsamma gäller t ex SEB och tele2.
Frågan är alltså nu om USA kommer att ge stöd och bryta ur sina kilar uppåt istället för nedåt (som alla förväntar sig).
Jag avstår från gissningar... Nytt år - med nya möjligheter - man vet aldrig vad som kan ske så här i början av året, när insatserna görs i detta "casino"
Håll dock koll på om det blir topp i dag/i dagarna, det kan innebära en större rekyl på G
MVH Nisse45
Inlägget är redigerat av författaren.
#8 DAX har nyss brutit sin uppåtgående kil på uppsidan! Mycket starkt.
/roitto
#4
Vilket tidsperspektiv har du på att vi ska upp till 800 ?
Mvh again
jan-mars
#12, följer kniven AZN med upp?
--Man kan aldrig nå högre än sin egen inkompetensnivå--
fritt efter;
Laurence J Peter
#11 vad händer i jan?
Vad som händer i januari?
För min del händer det inte så mkt. Ska ut imorn och på fre, lördag. Sen har jag inte mer planerat.
:-)
Blir eventuellt en runda förbi soppköket också.
En frisk debatt har uppstått på AG, efter mer eller mindre "död mans EKG" under december månads andra halva!
Slakhane står på sig och hävdar, helt riktigt, att trenden är uppåt! Pessimisterna gör sina röster hörda allt mer, inte helt utan anledning. Det är väl bara att konstatera, genom att tittta på volymer och kursstaplar, att osäkerheten är stor om kommande utveckling. Det är väl inte helt sunt med en KR- till hög volym, även om det är i motsatt riktning mot trenden!?
Uppgången igår och idag tror jag till stor del beror på att vissa aktier såldes av skattetekniska skäl före årsskiftet, och ska nu köpas tillbaka.
Själv skrev jag i #8 om några aktier som hade sin förra topp den 3/12. Det är ganska fascinerande att se hur man försöker handla upp dem till den toppen nu. Det sker till små volymer och ser inte så där förtroendeingivande ut, men man ska aldrig säga aldrig, det har jag lärt mig!
Bullar sitter nog kvar vid sina positioner, medan Björnar avvaktar. Nya, långa positioner? Nja, jag vet inte det...
MVH Nisse45

Visa sida
Ogilla! 24
Gilla!
Här reaktionstidpunkt.
5:e januari är den tidpunkten jag jobbat med och det är ungefär 5:e januari nu.