Grupp: Huvudforum

ESH5 10/2, rekyl färdig.

0
Ogilla!
10
Gilla!
2005-02-10 06:50:22
Ladda ned

Jag har skrivit om det tidigare, EMA10, och marknaden vände upp från den nivån igår.

Jag har lagt ut fyra nivåer i bifogad bild som jag tycker är viktiga i inledningen.

EMA10, marknaden gör sin första test av den här nivån och det ser ut att bli en uppstuds från den nivån. Håller sig kursen i ValueArea och upp över ValueAreaHigh så lär den första SellPivoten nås.

Drar det ned under EMA10 så kommer troligtvis kursen söka sig ned till den första BuyPivoten och om trenden är stark så lär den andra nivån nås, som igår. Därefter tippar jag på någon form av rekyl upp mot EMA10 igen, men då är 1192 ett starkt motstånd.

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-02-10 15:32:54

Gap upp rakt upp, snart test av SellPivoten då. 

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@piketrader.com
Besök gärna www.PikeTrader.com

0
Ogilla!
5
Gilla!
2005-02-10 15:40:57

Rätt svag öppningsvolym på NYSE dock, -15% mot 30 dagars norm. Inte alla som "tror" på uppgången än. 

0
Ogilla!
7
Gilla!
2005-02-10 18:50:35

Snygg dubbelbotten blidde det ju. Volymen har också återhämtat sig, tyvärr gjorde den det under nedgången. (Inte riktigt där den skall göra det)

En del små positiva divergense vid botten. Dock inte tillräckligt stora för att vara säker. Lite segt upp dock. ADV 50% Up vol 51% så inget tryck där heller.

Kan ju bli lite harvande här som vid förra botten innan marknaden bestämmer sig. Känns lite veligt just nu. bara att vänta och se.

 

0
Ogilla!
6
Gilla!
2005-02-10 21:19:17
Ladda ned

Tveksamt om den bryts i kväll, det är lite väl segt för det, men en favorit i repris som bör bevakas.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-02-11 10:48:31

Nedgången går ju att räkna hem som en färdig rekyl och vi bottnade som Pike skriver vid en bra nivå, och vi har en trevlig formation för uppgång. 

Volymen kom ju in lite skumt i går som jag skrev i #3. och day siffrorna är inte riktigt bra. SPX hade 61% upp aktier men bara 51,7% Up volym. OEX hade 57,7% Up aktier men bara 48% up volym. NDX hade 50% up aktier och 36,3% up volym !

Så det var betydligt mer volym i Ner aktier än upp aktier i går för dessa index. Endags siffror är mindre säkra än trender, så tag bara det här som en varning, starka siffror i dag ändrar bilden.

Men det öppnar för möjligheten att förra nervågen var våg A i en rekyl ner, dvs vi skall ner en vända till. 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-02-10 07:01:25
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.