Grupp: Huvudforum

Ericsson 16 februari

0
Ogilla!
27
Gilla!
2005-02-15 19:17:21
Ladda ned

20:60

I dagens chart har jag lagt in ett Bollinger Band, inte för att jag tror att analyserna blir bättre av det, utan för att få lite omväxling till harvandet mellan 20:10-20:70. Konsolidering heter det på ett finare språk!

Aktien upprepade samma mönster i dag vad gäller noteringen med i omvänd ordning - idag hämtade aktien kraft under slutet av handelsdagen istället för att falla ner till stödnivån på 20:20 - alltid något som omväxling.

Om vi tittar på chartet ser vi att aktien har stora problem att bryta upp över MA 20 (blå linje) som ändå inte är ett tungt motstånd om man jämför det med MA 50 (grön linje) som nu ligger på 21:10.

STO Slow indikerar fortsatt att aktien är svag och det understöds av MOM (kraften i aktien) som också fallit ner en aning i dag. Man ska alltså inte hoppas för mycket på dagens uppgång.

Nasdaq som jag skrev en analys om för gårdagen, ligger för tillfället över den gula formationen som jag skrev om och har testat 2100-nivån. Istället för att skriva en ny analys hänvisar jag till den (Nasdaq 14 februari).

Ericsson bygger nu upp kraften i både stödet på 20:20 och motståndet på 20:70. Skolboken säger att ett stöd som testas ofta, blir svagare för varje gång och det omvända gäller för ett motstånd - det blir starkare för varje gång. Ser man det psykologiskt, är det nog så att de stora aktörerna säljer av nära motstånden för att slippa åka med ner i en rekyl. Den som har möjlighet att titta på en avslutsticker kan tydligt se detta.

Bollinger Bands ger ingen särskild vägledning - de är inte skarpt vinklade åt något håll och vi får således ta fasta på STO Slow och MOM.

De säger att aktien fortfarande är svag, men vi ska samtidigt hålla ögonen på USA i kväll. En stark stängning där, kan ge bränsle för ett brott av 20:70 i morgon.

Mitt råd kvarstår - så länge 20:70 inte har passerats finns det absolut ingen anledning att ta en risk och gå in i aktien.

MVH

 

Booster

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-02-15 19:59:44

     Hej Booster

     Stort tack för härliga analyser.

     Och En fråga angående senaste din analys , Blankare ,värför ericy

     På dagens rapport blev blankad och när det blir så kraftigt ned värdering

    varför Wall street köper inte aktien ?

    M:V:H

                  jahan 

0
Ogilla!
5
Gilla!
2005-02-15 21:04:51

# 1

Antingen säljer man sitt innehav vid motstånden och är nöjd med det, eller också säljer man och blankar, eller enbart blankar.

Varför köpa en aktie som inte orkar upp över motstånden?

MVH 

Booster

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-02-16 09:28:39
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
0
Ogilla!
10
Gilla!
2005-02-16 16:30:28

Booster är en bra ankarplats i den krabba börs-sjön. Rediga personliga rekommendationer.

Själv är man som en vingelpetter utan disciplin och tålamod och strategi. Trot eller ej, här gick man åstad och köpte ett gäng E på 20,30 kr, trots att expertisen säger att bättre lägen kommer att uppstå -under 20 kr, rent av ännu lägre.

Vad var orsaken till denna dristighet då? Jo, artikeln i Ny Teknik om kommande FoU-satsningar för framtida goda resultat. Och C-H´s i mitt tycke hedervärda och sakliga uttalanden om bruttomarginalernas utveckling. Vidare C-H´s tillförsikt om Erics tre ben - system - tjänster - SonyEricsson.  

SonyEricsson ger kanske inte något stort bidrag till det direkta resultatet, men varumärket, inte minst tack vare Sony, är mycket starkt och kommer att vara till stor nytta vid teknikomvandlingen som vi ser om hörnet - kamera - musik -telefon - spel - TV - dator. Allt i ett i en behändig liten fickmaskin och inriktat på den ungdomlige konsumenten med stora kommunikationsbehov. (Själv ärver jag treårsgamla ålderdomliga töntdesignade apparater och har faktiskt i dagarna lärt mig skicka essemess.) 

Och så föll man förståss för de återkommande ryktena om närmanden till Cisco och Microsoft.

Men det känns ju inte bra med spökena Morgan S. och andra morgatorier som har riktkurser på "typ" 16 kr. Äsch, spöken är till för att fördrivas och man tar tacksamt åt sig  Affärsvärldens och Svenskbankens köprekar och förtränger dom där utländska handelshusen. Dom, har man ju hört, är bara ute efter att lura av småskuttarna deras aktier och komma över papprena billigt, så står det iaf i aktiechattsaiterna. 

Efter ett ångrat köp kan man ju alltid säga att man har siktet inställt på år 2006 och då minsann skall säkert E vara uppe i 23-24 kr, för det har C-H nästan lovat.

Hälsningar från VP-Erir   

0
Ogilla!
7
Gilla!
2005-02-16 17:38:07
Ladda ned

Mötte ett av spökena.. 

0
Ogilla!
13
Gilla!
2005-02-16 22:42:33
Ladda ned

# 4

Hejsan ERIR.

Du behöver säkerligen inte vara så bekymrad över ditt köp på 20:30 även om oljeterminerna nu stiger kraftigt i USA.

Om du tradar på lite sikt, kan du förmodligen räkna med att Ericsson inte faller längre ner än till ca 19:80 innan en rekyl upp kommer. Är du våghalsig säljer du ditt innehav direkt på öppningen i morgon och köper tillbaka lite billigare - men det är, som du vet, förenat med en viss risk ifall aktien trots allt inte vänder ner. Men ska jag vara ärlig, tror jag vi får se Ericsson en bit under 20:40 innan vändningen upp kommer.

Eftersom aktien konsoliderar mellan 20-20:70 skriver jag ingen ny analys i kväll utan bifogar ett chart till det här inlägget. STO Slow visar att aktien är svag, MA 10, 20 och 50 pekar ner och för den som handlar på lite längre sikt, ligger MA 10 (röd linje) nära att bryta ner under MA 20 (blå linje).

Även OMX ser mycket svag ut. Ett fall ner under 760 bör komma redan under morgondagen då MOM faller kraftigt i indexet.

Det här fick bli kvällens analyser över Ericsson och OMX. Bifogar chart.

MVH 

Booster

0
Ogilla!
7
Gilla!
2005-02-16 22:43:14
Ladda ned

Chart OMX.

MVH 

Booster

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-02-16 22:58:36

Booster, heders och tack!  

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-02-16 22:59:16

ERIR.

Nöjet helt och hållet på min sida.

MVH 

Booster

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-02-16 23:23:47

Har varet ett nöje att följa din analys för Eric...

Tack Booster

Mvh Huss

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-02-17 00:11:57

Tack Booster for att du ar tillbaka sa gott som dagligen med dina raka,enkla o lattforstaeliga analyser/asikter.

Erir,du ar en riktig parla,kan inte du svanga till det lite oftare?Du far mig att skratta varje gang,(PSST,Hur skickar man essemess?)(PSST 2,Jag kopte pa 20,50 av samma skal som dig)

Halsningar

B-G

0
Ogilla!
5
Gilla!
2005-02-17 09:44:45
Ladda ned

Ericsson ser ut att varna för en större nedgång, har fått sälj i min långa momentum indikator som legat i köp sedan sommaren 2003. Än så länge ingen stark sälj men dock en tidig varning.

Mvh traction

0
Ogilla!
8
Gilla!
2005-02-17 11:04:30

Tack för alla vänliga inlägg.

# 12

Jag anser det vara i princip risktfritt att gå lång i Ericsson på nuvarande nivå - 20:00. I absolut sämsta fall kan vi få se en nedgång till 19:20, även om jag inte tror på det scenariot.

Nu tror jag istället att vi på några dagars sikt kan få se aktien återigen testa motståndsnivån på 20:70. STO Slow ligger i botten och det indikerar alltid en förestående uppgång även om den kan dröja några dagar.

MVH 

Booster

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-02-17 13:52:02

B-G, tack för värmande ord!

Såg du förresten vilken snygg analys som Booster gjorde. Precis ner under 20 kr i morse. Vågade inte göra någonting själv, man är ju skraj för att bli frånåkt.

Ha det bra borta i Natal! 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.