Grupp: Huvudforum

Elanvändningen 2004

0
Ogilla!
12
Gilla!
2005-02-21 12:47:44

Sitter och läser tidningen "Från Riksdag och Departement" som i veckans nummer har en liten artikel med statistikuppgifter för 2004.

I sverige ökade elförbrukningen med 1% till 146.300GWh, det är industrins användning som ökat med 3% (till 57.100 GWh) medans bostäder, service och jordbruk minskat med 1% (till 71.900 GWh).

Tittar man på produktionen så ökade den med 12% till 148.400 GWh. Sverige hade alltså en produktion som är större än förbrukningen under 2004.
* El från kärnkraft +15% till 75.000 GWh
* El från vattenkraft +12% till 59.500 GWh
* El från vindkraft +22% till 772 GWH

Det gör att det producerades drygt 13.000 GWh på annat sätt, t.ex. i fjärrvärmeverken.

Det har tidigare framkommit att stängningen av Barsebäck 2 inte kommer att sänka produktionen från kärnkraften. De övriga kärmkraftverken kommer att moderniseras för att kompensera bortfallet.

I vattenmagasinen ser det också bra ut nu, vi ligger över medelnivåerna för årstiden och snötillgången är också god så snösmältningen i vår kommer att ge välfyllda magasin.

Jag räknar därmed med fortsatt sjunkande el-priser under våren och det kan bli "rekordlåga" priser under senvåren/försommaren.

mvh

För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.

* Lucius Seneca*

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.