Grupp: Huvudforum

WM-data 7/3

0
Ogilla!
16
Gilla!
2005-03-06 08:25:12
Ladda ned

18:90

Efter en lång tids uppgång tror jag att det är dags för en ganska kraftig rekyl ner i WM-data.

I fredags toppade aktien på 19:00 varifrån den rekylerade ner och stängde nära dagslägsta som var 18:70.

I chartet ser vi att MOM släpper och även STO Slow pekar ner.

Ser vi aktien i ett större sammanhang, har jag lagt in ett Fibonacci med toppen lagd i början av 2004 med botten i oktober. Vi ser då att vi har 61.8% retracement på 17:35 och hur osannolikt det än kan låta kommer vi att få se en rekyl dit ner inom kort.

Väl nere på den nivån är det fullt tänkbart att även MA 50 (grön linje) får en påhälsning, även om det är lite för tidigt att säga något om det.

Den som ligger lång i WM-data borde tjäna rätt många procent på att gå ur aktien och köpa tillbaka den på en betydligt lägre nivå.

Den som inte vill det, bör åtminstone lägga en stoploss på ca 17-17:20.

På ovansidan har WM-data motstånd på 19:00 och 19:30. Jag tror inte att att det sistnämnda kommer att testas den kommande veckan.

Min uppfattning är således att aktien kommer att rekylera ner til 17:30-17:50.

MVH

Booster

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-03-06 16:33:48
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.