Grupp: Huvudforum

Nasdaq 30/3

0
Ogilla!
20
Gilla!
2005-03-29 22:19:23
Ladda ned

1.977

USA har ju inte stängt ännu men jag tycker att det är intressant att konstatera att Nasdaq nästan är nere vid Fibonacci retracement på 1.971.

Skulle det stödet brista, då får vi en lång utförsbacke att se fram emot.

Eftersom timmen är sen, nöjer jag mig med en kort analys.

MOM börjar bli översålt och STO Slow närmar sig ett bottenläge. D

Min (osäkra) uppfattning är att Nasdaq kommer att studsa på eller strax ovanför 1.971 för att därifrån testa nästa Fibonacci-nivå på 2.024 inom 2-3 börsdagar. Brister däremot 1.971 (vilket jag inte tror) faller Nasdaq ner mot 1.920.

MVH

Booster

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
12
Gilla!
2005-03-29 22:40:30

Jag följer dagligen John Ydes kommentarer på Henton DK.

Han har länge pratat om den "sista" livlinan på nivån 1971-1975. Han betraktar ett brott av detta stöd som MYCKET allvarligt och det riskerar att medföra en korrektion av hela uppgången sedan okt 2002. I början av året såg han ett mål för Nasdaq på ca 2400!

Idag skriver han bl a:

-"så risikerer næste skridt at blive et gennembrud af 200 dages snittet, og det risikerer dermed at udløse yderligere kursfald under næste vigtige støttezone ved 1971-1975. 

Läs hela texten på följande sida:  Henton DK

Det stämmer ju ganska bra med Boosters syn också....  ;-)

MVH Nisse45  

0
Ogilla!
7
Gilla!
2005-03-30 11:08:11
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-03-30 11:39:13

ett besök nästan vid 1968 sedan upp till runt 1973 vid stängning ,är det att betrakta som brott av de nivåer du nämner ovan eller finns det nån slags tolerans omkring , är det f ö stängningskurs som man avser? 

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-03-30 11:51:40

#1 För de som inte känner till John Yde, kan jag bara förmedla att han är "open-minded". Han låser inte fast sig vid något fast scenario, utan ändrar uppfattning när hans indikatorer visar något. Han är dessutom relativt långsiktig i sina analyser!

han menar t ex att ett brott av 1971-75 skulle innebära att toppen för 2005 redan har infunnit sig och Nasdaq ska ner med ytterligare 15-25%!

Eftersom linjen är såpass viktig, i kombination med ett översålt läge, kanske det inte är så djärvt att förvänta sig en rekyl härifrån. Det lurigaste scenariot är väl då ett relativt kraftigt genombrott av linjen, med en häftig uppstuds så att en spik bildas i diagrammet.....

Uppstudsens karaktär visar förhoppningsvis vad som sedan är på G!

Själv inväntar jag klarare signaler på en rekyl/vändning än vad som föreligger just nu! Just nu sitter "alla" och väntar på en rekyl eller vändning och då vet vi ju "alla" vad som brukar ske...när "alla" väntar på samma sak.

MVH Nisse45

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-03-30 12:01:51

#4 Du råkar inte veta vad de danska orden "dannet" resp "danne" betyder?

Tack på förhand.

Mvh fjollon

--- And all you touch and all you see is all your life will ever be ---

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-03-30 12:07:09

Vi noterer således, at der er BILDAT ganske markante divergenser i time-chartet  

"indikerer en vis vilje till att etablera en botten"

 

mvh/zip

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-03-30 12:29:44
Ladda ned

Positiva divergenser: 

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-03-30 22:31:37

# 3

Det är alltid stängningskursen som avses när man pratar stöd och motstånd. Man kan säga att ett stöd/motstånd kan fjädra lite när det utsätts för påfrestningar, därför är det alltid close som gäller.

 

# 1

Eftersom han skrev det först idag, kanske det är hans syn som överensstämmer med min :-)

MVH 

Booster

Inlägget är redigerat av författaren.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.