Grupp: Huvudforum

Reuter kursdata

0
Ogilla!
2
Gilla!
#0   Av: hagus » Redigera
2005-04-10 11:12:54

Om man anser att Yahoo mfl leverantörer av kursdata håller för låg kvalite kan man titta på Reuter som har börjat sälja ett paket av data för europeiska aktier (Sverige ingår). Kostnad ca 1700 kr för ett års uppdatering plus 5 års historik.  Se länk http://www.equis.com/products/product.aspx?c=5&p=3&i=58                                                          

 

 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-04-10 13:33:46

tackar för länken.

vad jag förstår så köper yahoo sin data från reuters så det blir nog ingen skillnad :-)  skillnaden är att man kan ställa högre krav på reuter om man är betalande kund än man kan på yahoo som bjussar på det .. kanske. :-) 

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-04-10 14:26:53

Jag är med i en amerikansk epostgrupp och där gnäller de ganska rejält på att Reuters inte har så bra service för de som betalar för sin kursuppdatering. De har fel kurser för fel symboler och de ändrar inte när det är så att ett företag har bytit symbol.

Så det låter lite mycket att betala 1700 om året. Visserligen tror jag inte att de är sämre än någon annan som man kan köpa en kursuppdatering från.

MVH.

Lasse

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.