Google - Nytt ATH
Google överträffade prognoserna och aktien slog nytt ATH i efterhandeln. $217,38 är senaste notering.
Nej att aktien skulle stiga så mycket var det inte många som trodde. De fick ju tom sänka priset vid IPOn. De som deltog börjar närma sig en uppgång på 200%. Företaget värderas nu till över 60 miljarder dollar.
Jag var osäker på hur det skulle gå med värderingen. Men deras Adwords-tjänst kändes redan då väldigt vettig och kunde egentligen bara öka i omfattning. Det kändes som en väldigt stabil grund att stå på.
I övrigt så är det imponerande i vilken takt som Google spottar ut nya häftiga tjänster. Den senaste där man kompletterat karttjänsten med satellitbilder över hela USA och Kanada är grymt häftig.
ja verkligen imponerande siffror, hade man tänkt i enkla banor typ hur viktigt är de inte att komma rätt i djungeln och att de behövs verkligen sök, men att trust är minst lika viktigt och hade det funnits mer trust så hade himlen öppnat sig kursmässigt också :( men vi får hoppas det blir framtidens melodi uppenbart är att goggle har starka ledare åtminståne :)
Mvh bullen
Revenue Growth - 117.60%
Earnings Growth - 277.80%
Förvånad över den kraftiga kurs uppgången? nej..
Aktiekursen har fortsatt uppåt och denna vecka kom två positiva analyser. Senaste avslut är $290. CSFB satte idag riktkuren till $350.
Visa sida
Ogilla! 3
Gilla!
ja de trodde man nog inte här inne vid intruduktionen för inte så länge sedan
Mvh bullen