USmorningWrap
God morgon Sverige!
Efter en trevlig helg i Sverige är man tillbaka på amerikansk mark. Det är full action dessutom. Terminerna pekar något nedåt under morgonen, dowen -26 och Nasdaqen -6.5. Detta var för ca en timme sedan. Fair value låg strax under noll så detta indikerar en nedgång, om än liten. Under morgonen så har dollarna blivit starkare mot både yenen och Euron. Oljan handlas till 54.11 dollar per fat. Tyvärr var den där lilla nedgången vi såg ganska kortvarig får jag säga. Fortsatt råmaterials press för industribolagen. Inflationen kommer så sakteliga. Den långa räntan håller sig runt 4.24%, man förväntar sig sannolikt sämre tider runt hörnet. Med tanke på inflationen som skulle kunna komma igång så får man väl säga att detta inte är diskonterat än.
Det knakar i affären mellan NYSE och Archipelago. Nu har några investorer i NYSE gaddat ihop sig för att granska affären. Goldman Sachs råder på båda sidorna i affären vilket man starkt emotsätter sig. Man är dessutom ägare på båda sidorna tror jag. Detta ställer de andra aktieägarnas intressen på sin kant. Som sagt, en stakeholder har redan uttalat sig på Tv och vi får väl se hur det rullar på. Kanske spricker affären? Priset på ett medlemskap har i alla fall rakat i höjden.
AIG skandalen lever på. Det visar sig att cheferna drev rörelsen utan att ha någon tydlig klar kontroll säger en undersökning. Det verkar som detta är olagligt i USA och att det är straffbart. BP kom in med en rapport som var mycket bra, man ökade vinsten med 28% och detta beror till största delen på att man har tjänat mer pengar på olja och gas utvinning.
Idag får vi siffror och rapporter i oändlighet. New home sales väntas minska med ca 2.8% och komma in på 1.19 miljoner hem. Siffran för existing home sales kom in överraskande högt. Det återstår att se om denna siffra också överraskar. För råvarupriserna vore det ej bra då man kan förvänta sig fortsatt god efterfrågan och därmed höga priser vilket ger inflation. Consumer confidence kommer också och man tror siffran kommer att landa på 98. Rapporter under dagen att se upp för är Amazon, American Express, Dupont, Lockhead Martin och Martha Stewart.
// Bobby Henderson
Det tror jag med. Men om inflationen satter igang sa kommer rantan hojas. Det vill ingen. Rantefrossan ar inte kul.
// Bobby Henderson
#2 Sant, men än så länge har inte CPI hängt på råvarupriserna uppåt. Det finns många faktorer utöver råvarupriser som snarare lägger ett deflationistiskt tryck på ekonomin. Räntan är på mycket låga nivåer, så när man får lite perspektiv över stigande räntor är det nog inte så farligt ändå =)
Men för day-2-day markets är det såklart hyperviktigt.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Jag hoppas pa det med.
// Bobby Henderson
Visa sida
Ogilla! 5
Gilla!
Stigande råvarupriser kan väl ändå vara en ganska bra indikator på fortsatt stark efterfrågan = fortsatt stark ekonomi.
Det faktum att börsen är på dessa höga nivåer med så pass höga oljepriser tycker jag ändå speglar fortsatt stark efterfrågan i ekonomin.
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."