USmorningWrap
God morgon Sverige!
Det är bråda dagar nu. Tyvärr reste jag under måndagen och under tisdagen hände det en lite incident i kölvattnet av de ihållande regnen i Stockholm under måndagen. Det är jobbit att agera från bortaplan. Tyvärr kunde jag inte skriva då. I alla fall, denna morgon har vi nyheter. Terminerna är ner men fortfarande över fair value även om fair value är negativt. Det är med andra ord stor risk för at vi öppnar svagt ner. Oljan kostar ca 49,50 dollar per fat och det är glädjande. Man förväntar sig att lagren ska öka med ca 1 miljon fat idag då lagerstatistiken kommer. Jag tror personligen att oljan kan falla en dollar till om lagren visar sig vara över det man förväntat sig. Det finns stor sannolikhet att oljan stiger till minst 51 dollar om lagren är mindre. Dollarn är ner mot samtliga valutor vilket är en effekt av FED räntebeskedet som jag ska tala om senare. 10 åringen står i 4.17%.
FED gav ju räntebeskedet igår och ingen blev väl överraskad över utfallet däremot var det texten och tonen i talet som förvånade. Man skrev att inflationen var en oroväckande parameter och handlarna blev skrämda av faktumet att räntan kanske ska ännu högre än man trott. Börsen föll. Senare under dagen kom FED med en rättelse på talet, man sade då att inflationen såg bra ut och att den inte förväntades vara en oroväckande parameter. Börsen stack upp innan stängning innan när uttalandet kom och dollarn föll. För att dollarn ska kunna förbli stark krävs att räntan stiger eller ekonomin utvecklas starkare än övriga världen.
Två rapporter denna morgon. Cigna rapporterar en vinst högre än väntat, man slog förväntningarna med 0.72 dollar, 2.23 dollar i vinst mot 1.51 dollar förväntat. Helt otroligt. Flera handlare är häpna. TimeWarner kom också in med en bättre vinst och omsättning än vad analytikerna trott. Aktierna kanske kan ge lite styra åt indexen.
Två uppköp rapporteras det om på TV också. American Tower, som tillverkar och äger mobilmaster, köper SpectraSite för 3 miljarder dollar. Det tyska bolaget Fresenius Medical som är konkurrent till Gambro köper Renal Care för 3.5 miljarder dollar. Kanske gör de en Gambro och köper alldeles för dyrt. Journalisterna ifrågasätter priset. Även om Renal Care är ett välskött bolag med hög vinst så ser priset dyrt ut. CEOn säger att verksamheterna kompletterar varandra och satt det finns synergier.
Som sagt, början av dagen ser lite små mörk ut och vi får hoppas det vänder uppåt efter öppningen.
// Bobby Henderson