Grupp: Huvudforum

Fält farmas ut av sterling till lupe

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-05-16 22:49:24

Sterling farms out interest in offshore UK block

 "Sterling Resources announces that it has signed a letter agreement with Lundin Heather Limited, a wholly owned subsidiary of Lundin Petroleum AB, (Lundin) under which Lundin will acquire a 40% interest in Blocks 210/25b, 210/29 and 210/30 in the UK North Sea. Sterling currently has a 60% working interest in the Blocks which will reduce to 36% as a result of the farmout.
Lundin will earn its interest by paying 61.54% of the first GBP 10 million dry hole costs of a well to test an Upper Jurassic play on the Blocks and will become operator. Any costs in excess of this amount will be paid by the parties according to their working interests.

Lundin is operator of the nearby Heather oilfield and platform, and brings valuable knowledge of the area to the joint venture and a facility through which a discovery could be produced. Sterling plans to farm out an additional 10 to 12.5% working interest prior to drilling and is currently in discussions with interested parties.
The agreement is subject to the approval of the UK Department of Trade and Industry, a formal agreement and certain other conditions"

denna länk visar var fältet ligger

- You can't test courage cautiously. -

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-05-17 13:29:17

"Lundin Petroleum har ingått avtal med Sterling Resources om att förvärva 40 procent av Sterlings 60-procentiga andel i tre block i Nordsjön.
Det framgår att pressmeddelande från Sterling på måndagen. "

Lupe själva säger:
"Avtalet gäller en teknisk utvärdering av de tre blocken som ligger norr om Heatherfältet i Nordsjön.
Det uppger Maria Hamilton, IR-ansvarig på Lundin Petroleum till Nyhetsbyrån Direkt.
"Avtalet är inte av den betydelsen att vi går ut med ett pressmeddelande. Det avser en teknisk utvärdering innan vi eventuellt kan gå vidare med att inleda borrningar. Men Nordsjön är ett viktigt område för oss där det är relativt ont om prospekteringsmöjligheter", säger Maria Hamilton. "

Det är alltså en smådeal, enligt dom själva... 
:-) snart skulle jag vilja se en STOR deal, en som de anser ÄR värd ett pressmeddelande....

- You can't test courage cautiously. -

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-05-17 14:46:42

Har du någon koll på Vostok Nafta ? Och i så fall varför inte ? Håller inte de också på med oljan ? 

// Sandmark
Undvik torsk, använd Fishnet !

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-05-17 14:56:16

#2 Hej Sandmark!

Vostok Nafta äger en andel (drygt 1%) av ryska Gazprom som mest håller på med gas tror jag, men antagligen olja också. Kursen styrs av den politiska risken i Ryssland vägt mot chansen att Vostok Naftas "lokala" aktier ska släppas fria att säljas till vem som helst. Detta beräknas sedan länge ske "inom några månader", varvid det antas att kursen går upp rejält när en mängd stora fonder vill köpa in sig i världens kanske största energibolag.

Häromdagen köpte VN tillbaka egna aktier för makulering, eftersom aktien handlades med rabatt jämfört med Gazpromaktien på Moskvabörsen. Det anses att Gazproms reserver av gas (och ev olja) är attraktivt värderade, men det är ju inte världsmarknadspris rakt av som gäller i Ryssland.

Vänligen/Sydtoppen (har lite Vostok Nafta också i portföljen)

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-05-17 15:07:28

Nej, har inte alls koll på vostok. Har koll på lupe och wsib, kastar en blick på tyks o tyte ibland så jag vet vad som händer.  Varför? Kräver tid och jobb... om man ska verkligen veta.  

En hel del får man ju gratis iofs, eftersom olja är den gemensamma nämnaren, men "olja" är inte samma sak i olika bolag.
Olja är en massa olika saker, olika kvalitéer, olika prissättning, olika börser där just den handlas, regioner där fälten finns, samt geopolitiska händelser, eftersom olja oftast finns i "heta" regioner med krutdurkar. 

Jo, vostok nafta håller också på med olja. Köper man vost så köper man i praktiken Gazprom. Det är rysk olja, samma som wsib, ej samma platser. Det är en långsiktigt lönande investering, förmodligen, eftersom Ryssland seglar alltmer upp som allt viktigare storproducent och det är en expansiv marknad med växande resurser där. Det som gör Vostok Nafta bevakningskrävande är att den är med också är känslig för rysk inrikespolitik Putins nycker och infall.

Hittills så har den varit godis för sina ägare under flera år, men har det senaste halvåret gått in i en konsolideringsfas, med stora vida rörelser, tror den befinner sig just nu på botten av en slinga, så det finns väl en uppsida på kanske upp till 20-25 kr. Jag tror denna fas kommer sträcka sig under en ganska lång period, säkert ett halvår till, bra för swingar. Nyheter slår förstås av den. Jag har inte någon större koll, som sagt, så du får bedöma den själv, om inte någon annan här har det.  

 

- You can't test courage cautiously. -

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-05-17 15:21:21

#3

Tack för denna redogörelse. Nu vet jag vad de sysslar med

#4

Ok, tänkte mer (eftersom jag inte visste vad de gjorde) att du "ratade" det bolaget av någon anledning.

Jag bryr mig inte särskillt mycket om FA, men det kan ju vara bra att veta att aktien är en högriskaktie då den är starkt korrelerad mot en rysk aktie. (Vilket också kan innebära fina tradingläge gentemot ryska marknaden).  

// Sandmark
Undvik torsk, använd Fishnet !

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-05-17 23:17:34
et är helt riktigt att det är den stora politiska risken som håller nere Vostok Naftaaktien f n. Gazprom står för 90 % av Vostok Naftas samlade investeringsportfölj. Vilket gör V N till 4:e största ägare i gasjätten. Ryska staten köpte nyss ytterligare 10 % i Gazprom och kontrollerar nu bolaget med strax över 50 % ägande. Vilket f ö Vostok Nafta ser som positivt i ett dagsfärskt uttalande : ""Det här är väldigt positivt. Osäkerheten som funnits det senaste halvåret som skapats bland annat av Yukosaffären är nu borta", säger Vostok Naftas VD Per Brilioth till Nyhetsbyrån Direkt." Det positiva skulle alltså vara att ett statligt majoritetsägande banar väg för att restriktionerna kring utländskt ägande i bolaget slopas. Vilket ryska staten utlovat. Men ... men ... f-n vet ... :-/. Ryska staten är oberäknelig, vilket gör att den politiska risken känns hög, och aktien därmed dras med en rabatt. F ö så är det alltså naturgas Gazprom utvinner, och det är inga små fjärtar som dina och mina, utan dom sitter på hela 30 % av världens naturgasreserver :-). Hade sammanslagningen av statliga oljejätten Rosneft gått igenom så hade det inneburit att de sysslat med lika mycket olja som gas, men nu förblir det alltså naturgas. Rosneft är f ö bolaget som svalde skandalomsusade Yukos största produktionsbolag, Yugansk. För att "kvitta" skatteskulder. Och "Shejk" Chodorkovskij, som vågade sig till att utmana Putin i inrikespolitiken, han avtjänar som bekant ett längre fängelsestraff f n. Tillsammans med sin närmsta man.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.