Grupp: Huvudforum

Hej alla eric fantaster

0
Ogilla!
30
Gilla!
#0   Av: horea » Redigera
2005-06-09 17:01:56

Har favoriten på Stockholm børsen som føljde lætthanterade mønster blivit helt galen?

Kanske ngt øverdrivet påstående men med en hel del sanning.På dags charten ær eric før mig en svingande slange som lætt glider igenom alla kænda teorier.

Månads charten ær inte heller utan huvudværk.Från 12345 noteringar till abcwxyz ær næstan allt møjligt.

12345 noteringar i flera varianter ochså møjliga.

Vad skall man gøra?Skall man nu pløtsligt øverge eric?

Svaret ær bestæmt nej!Eric førblir en vældigt intressant aktie fra. før den som har lust att græva lite djupare æn vanligt.

I månads grafen från toppen 2000 har eric vandrad neråt oavbrutet till september 2002.Ingen Elliot fantast hadde ngr større problem att rita ut en 5 vågors rørelse till botten.

Efter botten var nådd blir saker lite mer komplicerade.En massa noteringar blir møjliga och bedømning av eric ær pløtsligt ingen barnlek.

Vill man ændå analisera ericsson ær man tvungen att ta till andra ingredienser æn vågrekning.

Datum av topp och botten blir hær vældigt viktiga.Man noterar genast att från  toppen 2000 har det gått exact 61 månaders till dagens datum.

Från botten 2002 har det gått 33 månader till dagens datum båda sifror hamnar på en 45 graders vinkel mot slutet av våg2 blå som i sin tur ær 6 månader ifrån den absoluta botten.

Slutsats:Ngt drastiskt kommer att hænda med ericsson.

Før att kunna ge en hint har jag førsøkt att notera vågor i uppgången utan att bryta Elliot regler.Inga øverlapningar altså men en førlængd femma.

Varfør vælja denna variant?Ju før att eric har tidigare presenterad førlængda femmor i dags perspektiv.Invændningen mot min 3-4 kunde bara vara tiden 1 månad kortare æn 1-2.

Med eller utan invændningar stannar jag vid denna notering før den førrefaller den mest logiska før øgonblicket.

Med alla næmnda datum och med ovanæmnda noteringar skulle ett signifikant fall vara nerstående i eric.Denna fall skulle orsakas av en kommande c våg ner som skulle kompesera impuls 1 med en två ner.

Det som lurar dock i bakrunden ær den høga stoch och dem bholingerbanden som børjar dra ihop sig.

Eric befinner sig samtidigt i en sidorørelse månadsmæsigt som har varat i øver ett år.Utbrått hærifrån måste bli signifikant.

Om denna utbrått skulle ske uppåt måste vi ha volym bekræftelse.Ralyt uppåt skulle vara vældigt kraftig med tanke på viktiga datumkonvergenser.

Man måste dock ha en tro i tom vansiniga situationer.Min tro ær altså føljande:

Eric kommer att falla men kan lura oss med falsk utbråt før att kopletera sin b våg.Att b vågor kan pasera toppar gør saker inte enklare.

Avråder dærfør starkt positionstagande i eric annat æn på kort sikt.Aktien kommer snart att bekænna færg før længre tids positioner.Det ær bætre att bara analysera och vænta på klarare øgonblik

Ingenting verkar solklart gællande eric.Førhastade slutsaster kan kosta.

Som ni vet så strævar jag alltid efter "exaktitet".I det hær fallet ær analysen en førberedelse før mer exakta beteenden i framtiden.

Återkommer med dag och vecko charts før finkamning efter fredag:Vi væntar då på en reaktionsdatum framflyttad från den 12 till den 10-de pga av hælgen

0
Ogilla!
11
Gilla!
2005-06-09 17:05:10
Ladda ned

Eric 1 gæmnfør med eric 2 næsta.Båda ær månadsbilder 

0
Ogilla!
12
Gilla!
2005-06-09 17:05:31
Ladda ned

Eric 1 gæmnfør med eric 2 næsta.Båda ær månadsbilder 

0
Ogilla!
12
Gilla!
2005-06-09 17:08:01
Ladda ned

0
Ogilla!
11
Gilla!
2005-06-09 18:38:00
Ladda ned

Før att ilustrera vansinigheten i eric lægger jag ut två grafer till :vecka och månad.Hær har jag har låtit Get gøra jobbet.

Lægg mærke till att alla rækningar ær korrekta!!!!

0
Ogilla!
7
Gilla!
2005-06-09 18:38:25

I nedanstående bild månad står eric fortsatt i en 4-de våg neråt.Programet anvænder hær dem abc jag pratade om.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
8
Gilla!
2005-06-09 18:39:27
Ladda ned

0
Ogilla!
5
Gilla!
2005-07-11 11:55:13
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.