Ericsson B
Nu var det en evighet sen jag skrev något aktierelaterat men jag har å andra sidan inte legat på latsidan helt utan håller fortfarande på en hel del med optionsaffärer i just Ericsson och som läget är nu så närmar vi ju oss toppen på 24,5 från april 2004 och jag skulle i alla fall bli mycket förvånad om 24,5 bröts utan någon sorts rekyl innan men ett test av 24,5 nu hade varit fint.
Ser man på uppgången från förra rapporten så är den ju ganska rejäl och trenden har varit riktigt stark med en rejäl stapel idag så det finns väl möjligheter att Eric testar 24,5 redan under morgon dagen..
Ser vi lite framåt mot en framtida rekyl så har vi stöd runt 23,5, 23, 22,5 och 21,5 men det får väl tiden utvisa hur detta skall gå :-)
// Magnus
Ett sista också eftersom att jag är fast i fisknätet så är även månads chartet intressant för det förklarar lite varför Ericsson har svårt att ta sig vidare.
// Magnus
Bara te å hölle mä
// Sandmark
Undvik torsk, använd Fishnet !
hmm detta var ju skumt, rätt igenom 24.50 men nu ser det ju väldigt positivt ut tycker jag och det ser väl inte helt omöjligt ut för eric att nå upp till 27 i detta läge.
// Magnus
#5
Ja Ericsson har verkliigen vaknat till liv. Kul att den börjar röra på sig och har styrka.
// Sandmark
Undvik torsk, använd Fishnet !
#6 #7 Jo detta är verkligen urstarkt,, man kan ju fråga sig om Ericsson nu har brutit sig ur sin 2 riga konsollidering eller om den kommer att falla tillbaka ner i träsket.
Ställa puttar på 27 kanske eller kanske inte hehe
// Magnus

Visa sida
Ogilla! 18
Gilla!
Ser man på vecko chartet i Ericsson så kan man väl säga att det inte varit speciellt svårtradat då det trendat fram och tillbaka sen årsskiftet 2004 med ett litet hack förra sommaren.
Det hade suttit fint med ett brott av 24,5 efter nästa rapport :-)
// Magnus