Grupp: Huvudforum

En distributions dag till på nasdaq

0
Ogilla!
15
Gilla!
#0   Av: horea » Redigera
2005-07-16 21:04:28
Ladda ned

Det ser du på torsdagens volym då index stängde under öpningen.Fredag var en topp candle till stägning över öpningen fast mindre volym.Mob passerat men min nivå håller än så länge.Den är en viktig fib multipel av näst sista topp!

Mobben brukar ochså paseras i dem flesta fall förre en vändning

Till och med den som inte har slakhanes ögon för HS ser en sådan på bilden här.

Dess signifikans kommer fram lite senare med tanke på att den formas vid en topp och är dessutom inverterad.

Folk sälger i usa men nasdaq har inte nått sin absoluta topp:Index nosar igen den (tredje gången) på 25% RETRACEMENTEN från toppen.Den sammanfaller dock gått med min fibnivå så det hela bör hålla.

En sak skall man inte glömma motstånd som testas många gånger kan ge kraftiga reaktioner åt bådda hållen.Håller dem blir fallet häftig bryts dem blir uppgången lika.

Här får vi bara vänta och se vad som kommer att hända i medelång perspektiv

Nu borde ochså nasdaq korrigera inte minst med tanke på dem nämnda volymer.Jag förväntar mig en zig-zag till innan ny uppgång

Jag tror även här kommer eric rapporten att ha stor betydelse!

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-07-21 21:28:53
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.