Grupp: Huvudforum

SCA B

0
Ogilla!
17
Gilla!
2005-07-23 22:11:45
Ladda ned

Från att ha varit placerarnas gunstling under 90-talet har SCA de senaste åren varit en riktig skräpplacering. Bilden visar en jämföresle med OMX. 

Den nuvarande ledningen åtnjuter inte placerarnas förtroende. F d VD´n tog klivet upp till styresleordförande för några år sedan då man internrekryterade en ny förmåga som VD. Byte av VD och eller SO i SCA skulle sannolikt sätta ordentlig fart på aktien.

Från tid till annan spekuleras det i både strukturaffärer och styckningscase.

I torsdags lämnade bolaget en rapport som gav aktien liv. Marknaden gillade rapporten.

Vh Björta

0
Ogilla!
15
Gilla!
2005-07-23 22:13:15
Ladda ned

SCA månad 

Vh Björta

0
Ogilla!
14
Gilla!
2005-07-23 22:29:23
Ladda ned

SCA dagsdiagram 

Vh Björta

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-08-04 18:23:21
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.