Kontokortsbedrägerier
en kompis var nyligen "screwed"....... Lönen var in igår och idag är det 200 spänn kvar. alla utlandska betalningar
ow drygt ... har pengarna blivit uttagna ur automat är det ju nån som läst av hans kort. har de försvunnit till nått mysko konto kan det ju vara nått annat .. typ skumma internetsajter?
Ett tips är ju att alltid ha 2 separata kort när man åker utomlands (eller betalar på "skumma ställen" här hemma). Ett som man bara använder som bankomatkort och aldrig betalar med, och så ett kreditkort (ej anslutet till konto) som man använder för shopping, restauranger och barer.
Det värsta som kan hända om dom skimmar i en restaurang eller butik är att dom köper på kortet, och då anmäler man bara det när man får räkningen. Dom kommer aldrig åt ens pengar (som är attans stökigare att få tillbaka).
banken vet ingenting, bara att det är ungefär 10 stycken "skyddat belopp" . kan vara bankomat eller nåt annat.
hur länge kan det tar att få tillbacks pengarna ???
Visa sida
Ogilla! 0
Gilla!
Handeln varnar för kortbedrägerier