Grupp: Huvudforum

OMXS30 29 jul 2005

0
Ogilla!
40
Gilla!
2005-07-28 21:43:37
Ladda ned

Egentligen är det viktigaste i nuläget trenden och den är fortfarande upp. Imorgon förväntar jag mig dock att kursen slår i övre bollingerbandet, som sammanfaller med trendtaket på det stora hela. Där är det enligt mitt försiktighetstänkande dags att säga tack och hej. Inte för att det inte kan gå upp mer, utan för att det är onödigt att tro på ytterligare uppgångar när trendkanal, bollingerband och stochastics gnisslar samfällt. Som vanligt gäller dock att absolut inte tokchansa på sälj om man nu väljer att ta hem vinst, utan invänta tydlig signaler för vad som kan vara nästa vettiga swing.

/roitto

Life is a tragedy for those who feel, but a comedy to those who think. (Horace Walpole )

0
Ogilla!
7
Gilla!
2005-07-28 22:33:21
Ladda ned

Vad säger du, roitto... Du tror inte på uppbrott imorgon, då? Kraftigt uppbrott med stöd av stark USA-börs och bra rapporter. Målkurs 900? 

Mvh Pantaou

0
Ogilla!
7
Gilla!
2005-07-28 23:34:09

obs att dollarn försvagats mot kronan, vilket kan tas till intäkt för att ta hem vinster i verkstad 


--Man kan aldrig nå högre än sin egen inkompetensnivå--

fritt efter;

Laurence J Peter

0
Ogilla!
9
Gilla!
2005-07-29 08:32:07

#1 :-) Om det går upp mer, vilket inte är omöjligt på något sätt, så får jag väl bita ihop. Det är omöjligt att kamma hem hela rörelserna varje gång.

 

/roitto

Life is a tragedy for those who feel, but a comedy to those who think. (Horace Walpole )

0
Ogilla!
12
Gilla!
2005-07-29 16:50:51
Ladda ned

Som ni kanske listat ut själva, så har vi nu i min smak en vinsthemstagningssignal. Se bild. Dessutom har KR- på fredagar ett väldigt bra trackrecord, så jag tycker nog att det kan vara värt en chansning att gå kort här, med dagshögsta som SL.

Förtydligande: Säljchansningen är bara aktuell om det ser ut att bli en KR- vi close idag. Detta är inte klart än.

/roitto

Life is a tragedy for those who feel, but a comedy to those who think. (Horace Walpole )

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-07-30 12:05:13

Det ser bra ut. Gick själv kort vid 866,75. Räknar med 860 i varje fall innan det blir rally igen och eventuellt uppbrott.  :-)

Mvh Pantaou

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.