Ericsson blir uppköpt
Fick höra igår att CSCO planerar att lägga ett bud på Ericsson.
Sant eller falskt?
Mvh dominikanska
Varför det
Mvh dominikanska
Jag fick igår höra att MSFT skulle köpa upp Ericsson.
Som du ser så betyder det påståendet ingenting utan källa. Ha gärna lite källkritik eller åtminstone delge din källa, om inte så blir det hela bara en menlös tråd....
Mvh Civ
Inlägget är redigerat av författaren.
"Vi kommenterar av princip aldrig sådana rykten", säger Ericssons informationschef Pia Gideon."
Källa DI 050819
Mvh
ex nihilo
Ciscos vd sa i samband med delårsrapporten att det är osannolikt att man köper något stort företag. Det tog genast död på det då aktuella ryktet om att man skulle köpa Nokia. Däremot tittar man på flera mindre bolag.
Mvh seger
#4
Bra
Mvh dominikanska
#5 Ericsson är väl mindre än Nokia ;-)
Här är för övrigt en länk till ryktet om Ericsson.
Mvh seger
Ingen rök utan eld......eller.
Mvh dominikanska
ingen rök utan eld? jag har fått intrycket om att du "varit med" ett tag på börsen? hur många rykten florerar inte var dag som ofta är helt osanna?
bästa sättet att trejda på rykten tror jag rent statistiskt är att gå rakt emot dem, hur många är "sanna" och hur många stannar vid just ett rykte? min gissning är 99-1 med fördel till enbart ett rykte.
#10
1 rykte som stämmer ? Vad kan det ha varit ?
Under -99 och början av -00 var det många rykten som nådde mina öron, många av dem stämde. Men det beror ju helt på informationskällan. De ryktena kom inte direkt från DI ;-)
// Sandmark
Undvik torsk, använd Fishnet
jo .. iof sig fick man höra lite som stämde då, men ser man över tiden så har du väl ändå fått fler rykten som ej visat sig vara sanna? om det ej stämmer så flyttar jag in hos dej =)
prata med lite branschfolk och fråga vad det surras om så förstår ni vad jag menar.
#12
Jo självklart. Men man får väl vara lite selektiv när det gäller rykten också. Rykten i Ericsson skulle jag aldrig lyssna på, rykten i ett litet bolag som har haft ökade handelsvolymer senaste dagarna...ja då kanske man kan lyssna.
Eftersom jag handlar efter eget huvud och baserat på TA så vore det konstigt om jag lyssnade på någon annan när jag fattar mina beslut.
// Sandmark
Undvik torsk, använd Fishnet
Om ryktet stämmer så kan ett stort tradingobjekt försvinna.
Mvh/Amarone
"Den är rik som inget saknar."
Visa sida
Ogilla! 13
Gilla!
har du hört det måste det ju stämma.