Grupp: Huvudforum

Confidence

0
Ogilla!
7
Gilla!
2005-10-11 23:18:25
Ladda ned
Grafen courtesy Björta ;-) Jag funderade på om det var dags att kliva av, men dagens sticka är lite väl neutral, vad jag tror den berättar är att det var svindlande höjder därovan 2 kr och det tål att tas en funderare på hur man ska kravla sig dit upp utan att trilla ner det finns några små faktorer dock som antyder topp, som de tre ytterst små fina gapen; att dagens stapel inte är vit utan svart formationen är en långsiktig en och det är på gränsen om 2 månader räcker, borde vart en till men det är också då bull på lång sikt och så mkt har den inte stigit sedan scallopsarna, inte så det räcker... så jag är positivt inställd kanske blir det lite andhämtning, stretching och så att sprinta igen dock! man måste se vad som händer imorgon, iofs observera att detta är en högriskaktie. Det är en av dem jag haft i byrålådan, som började sprinta iväg.
0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-10-12 00:27:18
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
0
Ogilla!
7
Gilla!
2005-10-12 08:28:04

Ur dagens pressmeddelande:

 Confidence International AB (publ.), noterat på NGM Equity, informerar om fullskaleorder inom flyget baserat på RFID teknik.

Som tidigare meddelats (Pressmeddelande 2005-06-21) vann Confidence, i samarbete med Handels & Konsulthuset PLEFO AB, i juni en testorder hos Thomsonfly (f.d. Brittaniagruppen) avseende RFID-baserade sigill för försegling av utrustning, komponenter och utrymmen ombord på flygplan.

Efter fullbordade tester, vilka fallit väl ut, har Thomsonfly nu som första flygbolag i världen beslutat att implementera Confidence teknik i hela sin flygplansflotta.
Fullt utbyggt över en 2-3 års period beräknas ordervärdet uppgå till 4-7 miljoner kronor.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2005-10-12 10:05:18

Alltså, byråaktier kliver man inte av!
Lås in och släng nyckeln!

Mitt lilla innehav börjar för en gång skull göra sig hörd i depån. Har jag behållit pappret sen företagsstart så kliver iallafall inte jag av så fort det börjar gå bra...

Mvh Civ

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-10-12 12:51:37

#3

kliva av och kliva av... jag kliver på igen, inte kan man överge sina bäbysar, heller
det snackas så mycket om att man inte ska gifta sig med en aktie, men aldrig något om att överge de små skötebarnen, så cynisk har inte ens aktievärlden blivit :-))  

everything dies baby, that's a fact"

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-10-12 13:08:32

du, civ ek... för de som varit med sedan början, (vet inte när det är)  men historiken visar följande:

både år 2001, (maj, kurs 3:50)
och år 2002  (april, kurs 0,45)  så var det nyemission i conf

toppkurs 38 kr 7 feb 2000
bottenkurs 0,18 kr 9 april 2003

everything dies baby, that's a fact"

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-10-12 13:10:20

Lolli, Lolli. Farliga tankar för plånboken. ;)

// kari

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-10-12 13:19:57

#6 kari

nja, eftersom den har klarat sig ganska ok, trots dessa mina "farliga" tankar, så fortsätter jag nog med dom...
tvärtom, byrålådan har fått påfyllning, ska kika ner i den om några år o kolla läget på de nya som ligger på tillväxt

everything dies baby, that's a fact"

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.