Grupp: Huvudforum

USmorningWrap

0
Ogilla!
25
Gilla!
2005-10-20 14:30:18

God morgon Sverige!
Terminerna rosar ingen heller denna morgon men kanske det kan vända som igår när indexen svängde upp fint under dagen. Dowen ligger just nu på 2 punkter under fair value medan Nasdaqen ligger ca 3 punkter under fair value. Valutorna visar på lite splittrad utveckling. Pundet är ned mot dollarn medan euron och yenen är upp. Oljan handlas ned idag vilket är mycket bra och noteras i 62.22 dollar per fat. Orsaken är att man tror att orkanen Wilma inte kommer att slå mot gulfen utan över Florida. Detta har dock gjort att priset på apelsinjuice har rakat i höjden. Just nu noteras priset i ca 111.8 dollar per (?) ton. Inte riktigt koll på enheten där. Det finns vissa chanser att orkanen går in över land i Mexiko och antingen försvinner eller blir försvagade så att effekten blir mindre över Florida. Handels experter i Des Mois in iowa där mycket råvaror handlar säger att en orkan av detta slag kan få långtgående effekter på grödor etc. Den drar med sin sjukdomar som drabbar bland annat apelsiner. Det kan ta ett par år för växterna att återhämta sig. Så juicen ni dricker kan bli dyrare med andra ord.

Whirlpool kom in med ett resultat som jag tyckte mig höra var hyfsat inline med vad man förväntade sig. Den stora frågan som analytikerna frågar sig är om köpet av Maytag kommer att gå igenom. Det verkar så och företagsledningen säger att det inte är några problem. Sämre låter det från Outback steakhouse som enligt min mening har utmärkta lamb shops, man säger att man inte når upp till förväntningarna och att resultatet blir ca 20 miljoner dollar mindre än väntat. Aktien faller och det har den gjort under ett tag nu, ser ut som det senaste halvåret ej varit en rolig resa.

Google kommer med sin rapport efter stängning idag ochanalytikerna tror attde kommer att rapportera 36 cent per aktie. Man hoppas dessutom att proforma redovisningen förenklats, det tog ju ett tag att få fram vad jämförelse talen skulle vara förra gången. EN jounalist säger att det tog 5 timmar att reda ut detta för en av nyhetsbyråerna. Skandal. Man säger dock att det ser bra ut. Yahoo hade ju en fin tillväxt på toplinen. Frågan som man frågar sig är dock om operational expenditures är under kontroll inom företaget. Nokia rapporten får sig lite uppmärksamhet här på andra sidan Atlanten. Jorma var på TV och journalisterna jämför gärna med Motorola som kom in med ett betydligt bättre resultat.

Den kinesiska tillväxten visar på fortsatt fina framsteg. Under det tredje kvartalet så växte den kinesiska ekonomin med ca 9.4% vilket nästan är ofattbart mycket, under det andra kvartalet växten den dock ännu mer, ca 9.5%. Ekonomerna frågar sig hur länge detta kommer att vara möjligt. Det flesta prognoser har ju visat sig vara dålig. En sådan volatil miljö lämpar sig endast för kvalificerade gissningar.

Analytiker nummer 3 på tre dagar. Hur kommer rapporterna in? Jo, det ser ganska bra ut. Flera företag kommer in på förväntningarna eller över dem. Dock är flera CEOs lite försiktiga i sina utsagor för nästa år för man har svårt att redan nu se att tillväxten fortsätter starkt. FED har ju även signalerat att räntorna ska fortsätta vara höga och detta har flera sett med bekymrad min på. Ja vi får väl se, helt klart att flocken tycker lika.

 

// Bobby Henderson

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.