Min första daytrade
I dag var den stora dagen när jag för första gången i mitt liv, trots fyllda 50, la en skarp order för daytrading, eller snarare kvällstrading, då jag handlar i usa-futures på kvällstid.
Efter en lång period med risk- och metodfunderingar, backtesting, pappershandel mm så var det då dags.
Efter en timme vid datorn så dyker det upp en setup enligt min metod, puh. Får justera priset lite på nästa stapel, helt enligt metoden. Lite puls, men ändå rätt ok med känslorna, ingen rädsla eller girighet i sikte. Så långt helt enligt plan. Jag är ju till 80% "säker" på att det går åt rätt håll.
Pling, där gick stoploss ordern in. Men vad händer, jo ordern blir rejected pga att nåt med att kontot inte är i ordning.
Hur svårt får det egentligen vara att bli kund till mäklarna i USA. Har signerat massor med papper, även ett där jag intygar att jag signerat alla andra papper, skickat kopior på pass och elräkning, fått plattformen aktiverad på eget initiativ mm mm. och så nu detta, jag tror jag får krupp. Nya mail och samtal, men får ingen ordning på frågan idag.
Undrar vilket som är svårast egentligen? Att komma igång och trada eller att nå ett resultat i tradingen? Det får framtiden utvisa. Tror jag vet svaret.
Nå hur gick det med traden då? jo setupen gick enligt plan. Hade blivit en vinst på 5 tick. Så nu känns det jättebra, tänk så lätt det är att trada ändå :-) behöver inte besvära mig själv med hur känslorna varit om affären hade gått åt fel håll.
Inte kollat om NordNet erbjuder alla tjänster?
Har samma erfarenhet som Du att det är jobbigt att öppna depå i USA. Tänkte göra det för några år sedan. Fick då massa konstiga frågor att besvara, en av dem minns jag var vad min mammas efternamn var som ogift! Då kastade jag in handduken och öppnade depå hos Saxo Bank istället, vilket gick på nolltid :-)
#0
Lycka till med din daytrading framöver.
USA-handel
E*Trade har nu öppnat så man kan bli direktkund till E*Trade USA om man handlar på den marknaden. Då avtalet går via det svenska kontoret så kanske eventuella problem blir lättare att lösa på det sättet.
E*Trade info
mvh
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
Hur ser prisbilden ut? Är inte courtagen betydligt lägre i USA, i alla fall på terminerna? I så fall kan det vara värt att uppge mammas namn som ogift....
Såvitt jag har sett så skiljer det rätt kraftigt på bland annat courtage om man jämför svenska och amerikanska mäklare, åtminstone när det gäller terminer.
Själv har jag inte upplevt några direkta problem då jag öppnat depå (2 gånger) utomlands. Det enda jag behövt skicka in är kopia på pass, ansökan och underskrifter på några papper. Jag kan säga att det var betydligt krångligare att skaffa depå hos E*trade för att få tillgång till deras Global Trader (bygger på Saxobanks applikation). Jag blev då uppringd och fick genomgå en intervju där de informerade om handeln, risker etc. samt att jag fick svara på massa frågor kring min handel. Många av de frågorna hade jag redan besvarat och intygat med underskrift vid själva ansökan.
NordNet har nyligen sänkt priserna på USA. Numera 0,10 till 0,15 % och min 11-13 USD i courtage, beroende på hur mycket du handlar totalt med din depå. På NordNet har man även USD-konto så man bestämmer själv när man vill växla.
Jag minns också att jag startade en E-Trade depå för att handla i USA, men använde den aldrig då NordNet vid den tiden införde allt jag behövde för USA.
Visa sida
Ogilla! 3
Gilla!
Lägga gärna hur det går för dig i fortsättning här!
mvh