Köpnivåkoll
Vid ett färre antal aktier kan man ju manuellt hålla koll på när de hamnar på köpnivå. Men är det alltför många så blir det svårare. Någon som har tips på hur man håller koll på köpnivåerna då?
Mvh aero
Eftersom björnarna här på AG verkar dominera, så skulle du givetvis ha frågat om säljsignaler. .-)
I Amibroker, samt en hel del andra program, så finns det funktioner som gör att man kan scanna olika listor med aktier för att på så sätt hitta förutbestämda signaler.
Mvh TWA.
Det finns ju många ställen som har larm som Du t.ex. kan få via sms.
Ett alternativ kan vara att Du lägger upp ett kalkylark i excel och gör Din egen uppföljning. Jag har själv en bevakning på 30 aktier i bifogade tabell. Med hjälp av "villkorsstyrd formatering" kan jag lätt se om det finns köp eller säljsignaler. T.ex. grönt för köp och rött för sälj. Sedan kan man krångla till det och konstruera ett signalsystem, men det är ju inget som man behöver börja med. Se min uppföljning i bilagda pdf.
Hoppas att detta kan vara en idé för Dig.
Mvh
mossle27
i nordnet skickar sms till dig själv vid förutbestäda nivåer
du kan köra winmobil hos nn som är gprs baserat och när du får sms köpa/sälja aktier
funkar inte för warranter, men man kan installera opera, starta nordnet basic och sälja/köpa därifrån
hoppas det hjälper
mvh

Visa sida
Ogilla! 1
Gilla!
Inlägget är för närvarande läst 97 ggr. Men ingen har skrivit ett svar. Betyder det att ingen har koll på köpnivåer på detta forum... :-)