Grupp: ABC

Fjärrskrivbord

0
Ogilla!
5
Gilla!
2005-12-16 22:25:42

Eftersom jag ofta reser i jobbet och vill kunna "komma åt" min hemma dator från jobbet tänkte jag lära mig att göra så. Frågade en IT kille på jobbet och han menade att jag, om jag har XP, ska använda mig av "Anslutning till fjärrskrivbord"  och på det viset kunna få upp skrivbordet på min hemma dator på den bärbara jag har med mig. Han var dock inte riktigt säker på hur det fungerar. Jag har försökt men lyckas inte. Är jag på rätt spår eller ska man göra på något annat sätt?

mvh Strövaren


Om du vill lära känna vägen framför dig, fråga dem som går åt andra hållet.
- Kinesiskt ordspråk

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-12-16 22:29:35

1) Du måste bjuda in den andra datorn via mail eller MSN

2) Du kan inte ha någon brandvägg som spärrar vägen

Det finns bra förklaringar i hjälpen i Windows.

0
Ogilla!
47
Gilla!
2005-12-16 22:43:57

Först måste du aktivera fjärrskrivbord på hemma datorn. Den här datorn->Egenskaper->Fjärrsessioner->markera fjärrskrivbord.

Har du två datrorer hemma? Då kan du testa. Ta reda på ipnr på den bärbara. Öppna "anslut till fjärrskrivbord" skriv in ip och slicka på anslut.

Det är likadant utifrån skriv in ip och anslut.

AktieTrader

0
Ogilla!
14
Gilla!
2005-12-19 10:48:25

Precis som Aktietrader säger måste du först slå på funktionen. Det konto som du vill ansluta med måste ha ett lösenord och antingen vara den som aktiverar funktionen, är med i gruppen Administratörer eller gruppen Användare av Fjärrskrivbord.

Din brandvägg måste vara öppen på port 3389. Om du endast har Windows XP:s brandvägg öppnas denna automatiskt när du aktiverar funktionen. Om du har en trådlös router med inbyggd brandvägg måste du se till att trafiken på port 3389 skickas vidare till rätt dator på ditt hemmanätverk. Detta brukar ligga under avsnittet "Firewall" eller "Port Forwarding" eller liknande.

Det underlättare mycket om du beställer tjänsten "Fast IP" från din Internetleverantör, för då slipper du strulet med att alltid få ny IP-adress och därmed riskera att inte veta vilken adress det är som gäller. 

// Johan
Systemutvecklare på Aktieguiden

Värd för Resor & äventyr och Filmklubben.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-12-19 15:49:11

Tack Johan!

Ska testa så fort jag hinner.

//Strövaren


0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-12-19 15:54:05

... eller så använder du dig av LogMeIn.

CM

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-12-19 21:39:08

Eller så använder du VNC som är ett freeware & DNS-alias som uppdaterar när ditt IP byts är oxå är gratis men måste registreras. Dvs kör VPN. Fungerar perfekt även via gprs & laptopen.

Jag tycker det är snabbare & inte så tungt jämfört med fjärrskrivbord.

Mvh peregrine

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-12-20 10:25:57

Jag installerade Logmein på mina två PC (en laptop och en desktop), och det fungerade alldeles utmärkt (på båda hållen).

Tack för tipset!

Lars i Kina

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.