Grupp: Huvudforum

SPX UHS

0
Ogilla!
9
Gilla!
#0   Av: metod » Redigera
2006-02-06 18:31:23
Ladda ned

SPX har utvecklat en potential UHS som om infrias ,ger en potential uppgång till 1380(om man räknar från brytning av neckline lika mycket uppåt).

NeOwave räkningen ser ut som den gör ,de tidigare räkningarna är fortfarande giltiga .

c av y är definitiv ingen terminal impuls om man tittar på minut chart ,därmed förväntas en triangel som y alltså d och e left to come.

SPX har gett hidden divergenser med sin breadth indikator som isig är positiv ,UHS syns tydligare på tex momentum indikatorer.

iofs det skulle se snyggare ut om priset hade fått av  McC Osi  positiv divergence på kortsikt och kanske en sån scenario utvecklas när d och e blir färdiga .

En bearish allternativ ,kan vara att SPX är på väg för en retest av den svarta trendlinjen.

0
Ogilla!
8
Gilla!
2006-02-06 19:07:09

Det finns två S och ett H i figuren, ska dessa symbolisera skuldror och huvud i en upp och nedvänd huvudskuldra?

Om så är fallet, varför inte markera den senaste H&S?

 

Mvh greyfox

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-06 20:42:01

#1 Ja

Angående :varför inte markera den senaste H&S?

Det får de som tror på den ,göra.

0
Ogilla!
7
Gilla!
2006-02-06 22:15:06

Tycker nog att Du ställer alltför stora ambitioner på alltför "knepiga" tekniska signaler, då Du har en tydligare H&S senare med betydligt snyggare form.

Din tolkning är förmodligen som min, färgad av egen position alternativt okunskap! 

Mvh greyfox

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-07 16:01:10

#3 Min tolkning är färgade av gällande regler för hur volymering ska se ut runt axlarna för en H&S formation (det behöver inte se ut  exact som i boken men det ska inte skilja sig markant ifrån regeln heller) ,med tanke på det,det existerar ingen tydlig och betydlig snyggare form.

Det är bra att du påpekar mina dåliga kunskaper ,eftersom risken är stor att jag glömmer bort det då och då !

0
Ogilla!
11
Gilla!
2006-02-07 16:02:49

Jag vet inte om jag tittar helt fel på bilden, men var är den högre skuldran? Ovanför nacklinjen? Eller är det tänkt att vara en rejält lutande uhs/nacklinje?

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-07 16:33:14

#5  det är tänkt att vara en rejält lutande uhs/nacklinje.

0
Ogilla!
13
Gilla!
2006-02-07 16:39:52

#6 Ok tack, då är jag med. Det var den blåa stödlinjen som lurade mig.

Har personligen svårt för en sådan formation när det lutar så kraftigt. Även om det går upp närmsta tiden så kan det ligga och slå under nacklinjen utan att bryta igenom..svårt att se någon riktig entry etc.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-02-07 16:46:45

Då det gäller huvudskuldraformationer fällde nestorn Erland Holmlund en gång uttrycket: Får en bofink se ut hur som helst?

Jodå, det får den,  men jag säger, ser bofinken ut som en domherre är det en domherre!

 

Mvh greyfox

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-07 17:02:32

Det kanske går se hus mönstret, men av erfarenhet vet jag att sämre formation ger opålitliga signaler. Jag littar på HUS-formationen om den bildas i botten eller toppen av en rörelse och att de är symetriska som möjligt och/eller volymena stämmer bra. Om de bildas i mitten av en rörelse då vill jag ha så perfekt formation som möjligt.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-02-11 20:11:06
Ladda ned

Oavsett hur många saker vi vill ha och inte ha ,faktum är att ,det som finns på charten är en bullish AB=CD med 0,786 och 1,27 Fib ration relation som ger en target för slutet av D på 1251 Pix.

om så är fallet då hänger det ihop med en terminal abcde som är i självaverket sista vågen av den tripla threes alltså den är Y.(Det kan vara så att en Ortodox botten är redan in).

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-02-11 20:22:27
Ladda ned

andra försöket för bild

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-11 20:24:39
Ladda ned

tredje gången gillt ?

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-12 15:48:11
0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-02-17 13:23:25
Ladda ned

#8Din inbillade H&S som var icke existernade från början  (med hänsyn till börsen,s utvecklingen  ) är just nu ,så borta från chart kartan som om den  har aldrig funits där!

Däremot mina short term förväntningar ,förklarad i #10 har utvecklat sig väldigt fint ,vilken bäddar för en bullish utveckling i den inverterade H&S formationen,s riktning.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-03-29 23:45:16
Ladda ned

Bättre kunde inte bli,SPX växer upp som en blomma ,exakt enligt kartan.

Av bildn framgår en abc som började från botten noteringen  Oct 05,som c vågen håller på utveckla sig just nu förväntas en impulsive 3 wave som förhoppningsvis bryter nacklinjen av den inverterade HS formationen med hög volym och god momentum som är karaktäristisk för 3:3.

när c blir färdig ,hela abc formationen är första vågen av en terminal impuls (C)som började från Oct 05.(sen bilden i #0)

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.