Grupp: Huvudforum

Sentimentindikator?

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-02-08 13:06:17
Ladda ned

ur dagens GD:

Aktieintresset på bottennivå

Svenskarna har inte varit så ointresserade av aktier sedan 1999. Varje år försvinner cirka 100 000 aktiesparare och trenden spås bli en halvering av aktiesparandet inom tio år.

- Tron att svenskarna är ett aktieintresserat folk är inget annat än en myt, säger Claes Hemberg, informationschef på nätmäklarföretaget Avanza.

Aktiefrämjandets årliga Temoundersökning visar att andelen svenskar som direkt äger aktier i börsnoterade företag sjunt från 40 till 33 procent under 2005.

konstigt att folk blir ointresserade i uppgångar. år 2002 var det iaf 80 procent av befolkningen som ägde aktier på något sätt enl. en gammal rapport. så intresset ökade under upp- och nedgången.

kollar man tabellen i rapporten så står det att 66 procent av de vuxna hade aktier 1999. det måste innebära att det var väldigt ovanligt bland barn om man ska få ett snitt som är lägre än 33 procent (?)

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-08 13:07:37

hmm .. nu blir jag förvirrad, i rapporten från 2003 som mäter 2002 står det:

Antalet aktieägare i hela befolkningen kan på grundval av undersökningen uppskattas till ca 7,2 miljoner. Detta motsvarar cirka 80 procent av hela befolkningen. Antalet aktieägare har under det senaste året ökat med ungefär 400 000. 

kollar man bilden i #0 så avser den enbart vuxna, de skiljer ju på vuxna och barn ...

edit - glöm detta .. jag måste kollat fel  =)

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-02-08 13:08:06

Det var väl många som blev "lurade" att köpa Telia och sedan brände sig totalt

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-02-08 13:23:26

rumpan, i #0 pratar dom om direkt aktieägande, inte fonder (och siffrorna i #1 är med fonder). Så utan att veta fondägandet så säger det inte så mycket

 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2006-02-08 13:27:33

ahh sant! 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.