Nyval, en av orsakerna
till att det blir nyval har i Thailand.
http://www.bangkokpost.com/250206_Business/25Feb2006_biz36.php
Man kan eventuellt dra vissa paralleler till det som just nu pagar i Sverige mellan socialdemokraterna och moderaterna.
http://www.bangkokpost.com/News/26Feb2006_news01.php
Om motsvarande saker gjordes i Sverige vad skulle reaktionen bli bland vanligt folk? Eller ar det i Sverige bara borjan pa motsvarigheten till detta,
http://www.bangkokpost.com/News/26Feb2006_news09.php ,
kan det vara sa att vi ar ovana vid detta eller ar det en anorlunda utveckling som har paborjats inom politiken.
Visserligen sitter man har i Thailand och far en viss distans till vissa foreteelser som inta har varit vanligt forekommande inom svensk inrikespolitik men dessto vanligare utomlands. Mahanda kan det vara en utveckling mot vad jag anser vara en samre politisk debatt, man kan ju ha olika asikter i detta men ar det vad vi vill ha i framtiden, pajkastning samt smutskastning?
Mvh taxi ett soligt och varmt Ban Phe
: ))))
Visa sida
Ogilla! 5
Gilla!
Har kommer en liten fortsattning pa vad som kan intraffa i det vartsascenariot:
http://www.bangkokpost.com/News/27Feb2006_news04.php
Sannolikheten att detta skulle intraffa i Sverige ar dock klart negativ, men i manga lander ute i varlden ar detta en verklighet som alla analytiker raknar med. Sannolikheten att detta kommer att intraffa har i Thailand ar dock liten eftersom dagens militar ar relativt hogt utbildade aven i ett pokitiskt tankande + att en av de narmsta grannlanderna ( Myanmar ) har en militatregim sedan 18 ar tillbaka, det ar en skrammande faktor samt verklighet for den Thailandska militaren.
Mvh taxi i Ban Phe dar solen ar pa vag upp med lite varme.
: )))