Grupp: Huvudforum
Finans- och bankindex
Det svenska huvudindexet SX40 Financials med underindex SX4010 Banks balanserar nu på trendlinjen sedan oktoberbotten.
Dessa index glider med OMXS30 & OMXSPI i upp- och nedgång.
Jag har dock ingen statistik på hur pass ledande SX40 & SX4010 är för OMXS30 & OMXSPI.
Så här säger Ingmar Carlsson i DI, 060502:
"När det gäller bankerna brukar de ligga sent i börscykeln och de har förutsättningar att nå sina långsiktiga toppar med en fördröjning på 6-9 månader jämfört med index."
Enligt ovanstående resonemang gör jag tolkningen att eftersom bankerna viker ner nu samtidigt som OMXS30 & OMXSPI, så rör det sig bara om en tillfällig rekyl för bankaktier och övriga börsen i denna börscykel.

Visa sida
Ogilla! 8
Gilla!
... men jag har ändå svårt att få ihop det att bankerna skulle toppa "med en fördröjning på 6-9 månader jämfört med index", eftersom bankerna väger tungt i OMXS30 och således bör gå hand i hand med övriga börsen. Jag har dock inga grafer som sträcker sig så långt tillbaka att jag kan jämföra bankerna med index under flera börscykler.