Grupp: Huvudforum

Trend OMXSPI 060509

0
Ogilla!
25
Gilla!
2006-05-09 21:47:17
Ladda ned

Då var en ny i stort sett händelselös dag i mål med en svag uppgång i OMXSPI med +0,09%. De större Europabörserna stängde något starkare än den svenska börsen och USA-börserna pendlar runt nollan när detta skrivs.

Studerar man bifogade bild ser man att indexet följer snällt inom kanalen utan att kraftfullt försöka sig på ett utbrott åt något håll. Konsolideringen har snart hållit på 1,5 månader och kan förmodligen hålla på ett tag till. Vidare kan man se att:
1.    Volymerna fortsätter sin försvagning, men är fortsatt höga
2.    Aktierna i trendsignaldiagrammet med nedtrend blir allt färre
3.    Antalet aktier med upptrend i trendsignaldiagrammet är fortsatt runt 50%

Jag skrev igår att jag inte trodde på någon dramatik i börshändelserna och att FED:s räntebesked skulle kunna vara en trigger för ett utbrott. Vi får vänta tills imorgon onsdag för att se hur det blir. Vi har i alla fall haft ett fantastiskt sommarväder idag i Småland!

Mvh mossle27 
 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-06-13 10:56:56
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.