Grupp: Huvudforum

USD/JPY

0
Ogilla!
17
Gilla!
2006-05-30 11:54:45
Ladda ned

Många känner kanske spontant att de skiter fullständigt i hur Dollar står mot Yen. Men en stärkt dollar påverkar i princip allt, både råvaror och aktier. Nu ser det ut som att dollarn tänker gå och bli starkare på lite sikt.

/roitto

If you do not wish to fight you are permitted to flee. (Seneca)

0
Ogilla!
8
Gilla!
2006-05-30 12:00:16
Ladda ned

EUR/USD 

/roitto

If you do not wish to fight you are permitted to flee. (Seneca)

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-05-30 12:22:14
Ladda ned

Rekylen uppåt i EURUSD har nu någon vecka stått och stampat kring 61,8 av föregående längre nedgångsperiod. Stiger kursen innebär det att dollarn försvagas mot euron - det motsatta vid sjunkande kurs. Också USDJPY har nått ca 61,8 av föregående längre uppgångsperiod. Vid stigande kurs förstärks dollarn mot yenen och vid sjunkande kurs således motsatsen. Nämnda valutapar befinner sig således vid viktiga nivåer, sett i ett längre perspektiv. Bilaga: EURUSD och USDJPY, weekly.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-05-30 12:23:52
Ladda ned

USDJPY, weekly.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-05-30 12:59:04

#2 #3 Så fiffigt av dig att repetera exakt samma nivåer som syns i mina bilder. :-) 

/roitto

If you do not wish to fight you are permitted to flee. (Seneca)

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-05-30 13:29:19

Ber om ursäkt, roitto. Läste inte ditt inlägg tillräckligt noga, innan jag klistrade in mitt. Litet skiljer sig väl charten i alla fall. Dock är jag är långt ifrån säker på att EURUSD kommer att börja sjunka. Som jag ser det i dagsläget är möjligheten för utbrott uppåt, minst lika stor, som nedåt. För USDJPY innebär detta då nedåt istället för uppåt.  

Inlägget är redigerat av författaren.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-05-30 13:50:32

#5 Ingen fara! Tyckte bara att det såg lite roligt ut. 

Jag tror att ifall EURUSD går upp i några dagar så blir det en tillfällig uppgång för att sätta en sista topp. Men sedan tror jag att det bär ned i så fall.

/roitto

If you do not wish to fight you are permitted to flee. (Seneca)

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-05-30 16:15:54
Ladda ned

Skall förtydliga mig beträffande min osäkerhet om EURUSD skall upp eller ner i ett längre perspektiv. I bifogat weekly chart framgår att upprekylen på nergången under år 2005, se de vänstra Fib-nivåerna i chartet, uppgått till ca 61,8%. Det borde också komma en nedrekyl på detta, se Fib-nivåer till höger i chartet. Den har än så länge i stort sett uteblivit. Sedan ca 15/5 har kursen rört sig nästan sidledes, snudd på flaggformation - i så fall för ytterligare uppgång. Första Fib-nivån neråt i weekly ligger på ca 1,2650, nästa på ca 1,2450 och 61,8%-nivån på ca 1,2150. Så även om EURUSD skulle rekylera mot nämnda Fib-nivåer, innebär det inte att det blir en längre nedtrend. Men ifall ca 1,2150 skulle underskridas, börjar sannolikheten för en längre trend neråt stärkas på allvar. Stannar dock kursen upp på någon av dessa Fib-nivåer och sedan stiger över ca 1,3000 - då anser jag sannolikheten är stor för att trenden på längre sikt blir uppåt. Och skulle lägsta nivån ca 1,1650, som inträffade i november 2005, underskridas - ja, då är det rätt säkert att den långa trenden neråt fortsätter mot i första hand 1,10 och ännu lägre så småningom.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2006-05-31 15:32:12
Ladda ned

Också USDSEK befinner sig vid ett vägskäl - nedåt ca 61,8% av föregående uppgång i weekly. Bör nog helst stanna upp och vända uppåt nu för att det skall finnas goda chanser för att kurskurvan i ett längre perspektiv skall bli stigande. Och hur den utvecklar sig är ganska viktigt för den svenska ekonomin. Försvagas dollarn mot sek (kursen går ner), blir det t.ex tuffare för den svenska verkstadsindustrin att konkurrera.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-05-31 15:39:59
Ladda ned

#8 kul att det finns fler som tittar på valutor.

USDJPY ser ut att ladda för utbrott uppåt på kort sikt. Se bild.

/roitto

If you do not wish to fight you are permitted to flee. (Seneca)

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.