Grupp: Huvudforum

OMX, OutLook

0
Ogilla!
45
Gilla!
2004-05-29 21:52:01
Ladda ned

Jag har skrivit om det ett tag nu och min uppfattning är fortfarande att marknaden ligger i en nedtrend då botten 12/5 ligger lägre än 23/3. För att trenden ska vända och vara uppåtgående så bör toppen 5/5 brytas och allt annat är bara rekyler i en nedtrend.

Veckan var en konsolidering och ett utbrott ut från denna ger en entrysignal, 675/660. Antingen ligger man och passar och har fingret på hanen eller så går man in på en rekyl med trenden.

Min tippning är att brottet kommer på nedsidan. Jag har tidigare skrivit att jag gärna går in kort vid 680 men eftersom det inte infann sig under veckan uteblir den entryn. Istället konsoliderarde marknaden och jag rättar mig efter det och tar position efter det. Går troligtvis in i en option, har infört en handelsbojkott på terminen då jag ej kan acceptera att man INFÖR ett tekniskt fel på börsen såsom i fredags. Sådant fel som uppstod i fredags kan undvikas om man har tillgång till rätt utrustning.

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@aktieguiden.com

0
Ogilla!
26
Gilla!
2004-05-29 21:53:45
Ladda ned

Bankindexet väger tungt i OMX och även här ser man att det konsoliderar. 

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@aktieguiden.com

0
Ogilla!
27
Gilla!
2004-05-29 21:57:52
Ladda ned

ERIC-B, även den tung i OMX (~17%).

Gjorde en dubbeltopp i fredags och med en doji. Dojin säger bara att det är tveksamhet i kursen och inget annat, men dubbleltoppen ligger i en nedtrend. Så jag förväntar mig en lägre kurs.

Om dubbeltoppen bryts, dvs en kurs över 21 så har trenden vänt.

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@aktieguiden.com

0
Ogilla!
23
Gilla!
2004-05-29 22:01:34
Ladda ned

TLSN, ennan tungviktare i OMX.

Jag tror att det är rekylläge för TSLN och kursen kommer snart att noteras i runt 33 kr. Men aktien ligger fortfarande i en nedtrend och jag rekommenderar inte att köpa den aktien. 

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@aktieguiden.com

0
Ogilla!
23
Gilla!
2004-05-29 22:03:52
Ladda ned

HM-B, det här instrumentet ska man gå kort i, se mitt tidigare inlägg. Rek. säljkurs ligger på c:a 188:50 och högsta kursen har varit 187.

Utmärkt säljtillfälle!

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@aktieguiden.com

0
Ogilla!
23
Gilla!
2004-05-29 22:14:15
Ladda ned

AZN, kursen har brutit igenom sina långa medelvärden och kommer troligtvis ta sign an en resa ned till 345. Bra tillfälle att gå kort i samband med en test av de långa ma's.

Se bifogat chart hur väl tidigare setup fungerade, markerat. 

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@aktieguiden.com

0
Ogilla!
30
Gilla!
2004-05-29 22:20:48

I inlägg #0 avser hela marknaden/OMX.

Inlägg #1-5 bryter jag ned OMX, vilka även är 70% av indexet.

Så ska TSLN vara det enda instrument som drar upp hela marknaden? Knappast, det kan bara gå åt ett håll, och det ned. 

Men jag kan ha fel och stoppen för NED sätts till en close över 700 för OMX. Och varningslamporna börjar blinka redan vid en close över 680.

Mål på nedsidan är fortfarande 605. 

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@aktieguiden.com

0
Ogilla!
7
Gilla!
2004-05-30 09:40:34

Kanonbra analys. Genomarbetad och förklarande!

Men jag gör en annan liten reflektion - läget känns väldigt mycket som en månad efter Ericssons Q3 rapport för Ericsson.



Då hade man övverraskat marknaden rejält vid Q2 i juli - aktien steg från 8,70 till uppemot 14 kr på kort tid, sedan föll den i september för att inför rapport Q3 i slutet av okt åter stiga till 14 kr . Rapporten var bra , men ändå blev det kursmässig gäääspning som blev början på nedgång och konsolidering under hela nov och december, med botten på 11,50 kr.

Jämför mönstret:

Jämförelse av kursen i Ericsson i början av juli 2003/början av jan 2004 och ca 5 månader framåt (1/7 - 2/12 2003 samt 1/1 - 31/5 2004)

Tidsperiod som liknaar varandrai___Q2-Q3 (+/-%) -Q4-Q1 (+/-%)
Kurs iinnan rapport/uppgr Q2/Q4____ 8,50 ( + 00) - 13,00 ( + 00)
Kurs efter ca 2 mån i kraftig uppg__ 14,60 ( + 72) - 23,30 ( + 76)
Kurs efter kort rekyl i15-20 dagar__ 11,50 ( - 21.) - 19,20 ( - 18.)
Kurs innan/vid rapporten Q3/Q1____14,60 ( + 26) - 24,40 ( + 22)
Kurs ca 15 handelsdagar senarei___11,70 ( - 20.) - 19,30 ( - 21.)
Kurs efter ytterlii 8 handelsdagar___12,70 ( + 08) - 20,80 ( + 08)

 

3
Ogilla!
7
Gilla!
2004-05-30 10:46:50

Jag har väl en liten annan åsikt beträffande inlägget och analysen. Jag vill inte direkt kritisera men den innehåller väldigt många sakfel. En handel på det inlägget skulle jag avstå ifrån.

Jag rekommenderar verkligen att läsa "boken om teknisk analys" av Johnny Torssell och Peter Nilsson. Där går författarna igenom grunderna inom teknisk analys, bla om dubbeltoppar, konsolidering och även hur man definierar en trend.   

I annat fall tackar jag för ett trevligt och roande inlägg.

Mvh semper

0
Ogilla!
10
Gilla!
2004-05-30 15:29:44

#8

När det gäller de sakfel du hittat, så vore det intressant att få dessa listade och specificerade. Detta eftersom jag läste Pikes inläggen med en känsla att jag förstod samt att postulerade utfall verkade såväl rimliga som väl underbyggda.

Jag har läst Thorsell/Nilsson, men kanske inte greppat allt och tycker att det vore välbekommet att förkovra mig ytteligare.

mvh

Bankir Vresig

0
Ogilla!
18
Gilla!
2004-05-30 16:50:37
Ladda ned

#8, semper!

Tack för tipset men jag har boken själv, men när du ändå refererar till boken så har jag här nedan angivit de sidor där man kan läsa om dubbeltoppar, konsolidering (Trading Range) och trend.

- Dubbeltopp, (sid 80), ett M, och är en säljformation. Nu fungerar dubbeltoppar dåligt i uppåtgående trender (sagt av McLaren, och nu mer observerat av mig), här bör man vara mer vaksam på breakouts. En dubbeltopp för mig känns viktigare i en nedtrend.

 - Konsolidering, (sid 126) författarna använder sig utav glidande medeltal för att bestämma om aktien befinner sig i en kosolidering. Jag använder mig utav prisstaplarna, och en veckas konsolidering kanske är i minsta laget. En del vill se 15-25 staplar först.

- Trend, (sid 49), här har du tom ett exempel på en nedtrend, lägre toppar och lägre bottnar. Se själv i chart.

Jag känner att jag nu behöver en paus från vissa personer här på AG och blir nu borta minst en vecka.

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@aktieguiden.com

0
Ogilla!
3
Gilla!
2004-05-30 18:41:23

#8

Ja jag har en annan åsikt än vad du har jag har följt Pike ett tag och ser ingen anledning att kritisera. När jag ser att din första inloggning här var i går förstår jag att du inte vet vad du talar om. Du bör nog följa en skribent en tid innan du uttalar dig speciellt när du inte preciserar vad som är fel eller visar en egen analys.

Mvh/delete

PS. Tack Pike för alla dina analyser

0
Ogilla!
7
Gilla!
2004-05-30 21:31:34

#8 Välling eller var det Semper!?

Du skriver och framför dina defusa klagomål i strängen och har inga egna idéer.
Dina affärer har troligtvis gått åt skogen men.. Avreagera dig då någon annanstans.
Jag tycker inte att Du är välkommen hit med din smutskastning.  /boko.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-05-30 22:54:16

#8  Och Jonny, Peter och du är förståss ekonomiskt oberoende lyxlirare?

Boreas

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-05-30 23:05:39

#12

Tanken slog mig också direkt. Semper kontra välling. Sandlådekritik utan substans.

IP-adresskoll för Webbis kanske?!

Life is good, but not for me-Al Bundy

3
Ogilla!
3
Gilla!
2004-05-31 22:53:16

#Pike,

Det är en viss skillnad att läsa och ta till sig utav information och läsa och inte förstå.

Dubbeltopp är såsom i boken beskrivet gjorda i samband med tester av signifikanta toppar och används inte i nedtrender.

Konsolideringar indentifierar man då glidande medelvärdena snor sig runt om varandra och bör pågå under än längre tid och inte såsom du anger för bara någon vecka.

Trenden är klar och tydlig och lär inte råda några som helst tvivel om att den är uppåtriktad. Trenden är klart och tydligt upp. Alla nedrekyler ger tillfällen till köp för uppgångar.

Att enkelriktat handla på tekniskt analys anser jag inte är bara dumt utan även naivt. Man bör även ta hänsyn till fundamenta. Aktier idag är en väldigt bra placeringsform och mycket talar för att Sverige ligger bara i början av en stark konjukturuppgång. Företagen kommer med väldigt bra rapporter. Någon skrev här på www.aktiguiden.se att det inte går att blunda för någonting sådant.

Mvh semper

0
Ogilla!
12
Gilla!
2004-06-01 08:25:44

#15

Hur man gör är väl helt och hållet upp till var och en. Det finns ingen regelbok som säger att en trend bestäms si och så eller att en konsolidering skall se ut på ett visst sätt. En trend kan vara upp i ett tidsperspektiv och samtidigt vara ned i ett annat. En konsolidering kan pågå i ett tidsperspektiv samtidigt som aktien/indexet trendar i ett annat. På så sätt kan alla ha rätt (eller fel) samtidigt.

Kom med något eget istället för att klaga på andra.

mvh pinetree
pinetree@aktieguiden.com

0
Ogilla!
3
Gilla!
2004-06-01 23:01:53

Min reflektion är att det är förvånande lika inlägg, ur stilsynpunkt, samma ordrytm, vokabulär sätt att formulera sig mm..;-) 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-06-01 23:12:05

ok, i'm out now. 

Mvh Pike!
In the reeds.
pike@aktieguiden.com

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.