Grupp: Huvudforum

Olja - till vad?

0
Ogilla!
5
Gilla!
#0   Av: poike » Redigera
2004-05-31 21:43:00

Oljan är ju väldigt mycket i fokus. Så jag tänkte höra om någon här har koll på vad vi främst använder den till?

Vi använder den i våra bilar.
Vi värmer våra villor.

Men vad gör vi mer med oljan i större skala? Och i vilka av dessa användningsområden går den inte att ersätta?

I bilarna så finns det idag inget alternativ som många kan använda. Förutom att vissa kanske kan gå över till att åka kollektivt istället.

Värma villor, där har jag fått för mig att allt fler installerar pannor som kan byta mellan olika bränslen. Samt installerar olika apparater som minskar behover.

Med "vi" så menar jag folk i världen.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2004-05-31 21:45:02

Till framställning av plast...

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-06-01 17:22:59

Kan det inte vara läge för USA att snedvrida konkurrensen och sänka skatterna på alterativa bilbränslen rejält. Man måste ju inte bry sig om miljön för att det ska vara vettigt. Det borde ju gå att spara ofattbara belopp på att minska beroendet av mellanöstern.

Man skulle väl kunna hävda att även bensinen är kraftigt subventionerad. Alla kostnader som hela det militära maskineriet i mellanösterna kostar är ju inte något som konsumenterna av bensin betalar för. Det landar ju på skattebetalarnas räkning.

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-06-01 17:33:10

För flygplan och större fartyg är det nog svårt och dyrt att ersätta olja som bränsle. Det går om man verkligen vill, fartyg kan tex drivas med kärnkraft-reaktorer och en Boeing 757'a kanske kan drivas med olja i kombination av något lämpligt raketbränsle?

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-06-01 17:53:17

För Boeings del måste den senaste tidens oljeoro innebära jackpot för lanseringen av 7E7... 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.