Angående Volym
Med tanke på en del diskussioner om volym som uppstått pga rallyt som började från may low som tydligen kom som en överraskande blixt från klar himmel till många ,vill jag lägga ut min syn om ämnet inom parentes trots att tolkning av volym blev utfrågad hittils har inte dykt upp nån motivation.
För det första att börsen har låg eller hög volym är ingen volym analys utan market info och för det andra att hög volym ska vara god för trenden och vise versa är en myt som inte baserad på fakta .
Hög volym eller låg som inte kombineras med andra breath indikatirer typ AD line och new highs /new lows betyder inte mycket och i vissa fall hög volym med konstant pris betyder trend vänding och inte stärker fortsättning av trenden och vissa fall kan hög volym betyda hög resistive volym vilket isig är väldigt bearish .
same goes för låg volym som kan betyda mindre resistive volym om trenden är upp.
För volym analys ,det naturliga är och använda sig av moving average för volym rörelser och dra slutsattser av MA spikes som uppstår eller analysera trenden för volym MA .
Personligen gillar jag bäst om spreaden mellan olika volym MA 18 och 36 eller 21 och 34 så kallade volym oscillatorer ,för och komma närmare market breath ,bäst och använda Mcclellan volym oscillator för och få mer syn i advance och decline volym.
Enligt definitionen om volym oscillatorn efter en längre period nertrending konsol
bryter upptrendens motståndsline och fortsätter vara stark då ska en pris uppgång på underliggande uppstå och fortsätta lika mycket i tid som hela föregående konsol tiden .
Lägger ut en chart om NYSE och den första är McC volym Osi .
Som framgår av den ,i slutet av mars Volym Osi bröt trenden uppåt och efter en kort period nedång har stärkts markant ,om man tiitar på McC pris Osi som liknar vloymen ,samma formation syns där oxå .
Eftersom volym Osi började sin konsol i SEP 03 och trend bröt skedde i Mars 04 alltså nästan 7 månader då kan man förvänta sig med tanke på volym utvecklingen en uppgång som fprtsätter till OCT 04.
I stööre perspektiv samma volym analys fungerar väldigt bra tex för S&P som är väldigt intressant och observera.
#1 tack själv mange.
Jag glömde säga att i tråden (90% Day) har mangeman och ingen viktig presenterat sina erfarenheter volymens betende versus priset som är mycket givande och läsvärt .
Jag glömde säga att data n för McC volymen är från Mccellan financial publication och att konsol för volym Osi har en betydelse av CASH buliding under perioden.
Ja,när vi ändå håller på vill jag skriva om endel andra intressanta volym analyser ,en av de är från Goodman.
Grafen talar om pris ändringen i den första och sista hadlingstiden på DOW industrial och räknas på det viset att pris ändingen i sista timmen gånger Volymen minus pris ändringen i första timmen gånger dess volym som ger grund datan till grafen.
Filosofien som ligger bakom den går ut på att ,första timmen brukar amatörer hålla på och sista timmen proffser.
Eller det som brukade kallas av traders på BS pro för ett par år sen som T 15 och T 14 (mangeman kommer säkert ihåg det :-)
som fragår av grafen den rosa linjen är AM för första timmen och Gröna PM och den mörk lila spreaden som har prickat historisk bottnarna för DJ .
Just nu ,strax innan may low den vände upp stark och det blir intressant och se om den här gången denna indikator talar för inter med bottom för dj eller inte men utvecklingen är väldigt positiv sen may low och förutsättningarna goda,
#0 metod
Initierad analys...(säger undertecknad TA-amatör;-). Och håller med #1 Mangeman, att volymanalys verkar knepig. Till och med den eminente Aldurs Up-and Down-volumes har vissa svårigheter, när Säljarna håller sig borta.
Men verkligen ett intressant ämne...(trots att det vid varje affär finns både en köpare och säljare;-)
Vid låga volymer måste det vara extra vanskligt att dra några slutsatser. Höga volymer bör ju verka "stabiliserande"...enbart i den meningen, att det verkar finnas insikt om att det är nånting på gång (!)
mvh/viotto
Inlägget är redigerat av författaren.

Visa sida
Ogilla! 3
Gilla!
tack , jag tyckte i den strängen att det mest framkom bevis för att volymanalys är svårt och man lätt blir lurad om bara stirrar sig blind på att det varit låg volym vilket du även visar här