S&P500 ewt
Jag är inget jättefan av någon räkning på SnP sen okt 2002 botten av de jag tar del av hos t ex EWI, Zoran mm och jag har själv inte lagt ner så mycket möda på en egen räkning men om man vill få ihop en impuls från okt 2002 low så tycker jag detta alternativ makes most sence egentligen, istället för att räkna 2004 (nuvarande nedgång ) som våg 4 för i det fallet blir våg 3 mycket underlilg.
Ja det är en variant med samma resultat eftersom jag tänkte sätta A ovanför femman och nu B , same same, but different :-)
#2 Nja samma och samma, vet inte det ja :-)
Tills vidare blir det samma, men sen....?
Din 4:a ser konstig ut. Är det NeO?
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
Sen blir väl i stort samma ? efter din X våg som motsvarar min B våg kommer din zz upp som motsvarar min C våg upp !
running correction våg 4 abcde, stigande trianglar som bryter uppåt det är ej neo, betydligt vanligare än running flats
Sen blir väl i stort samma ? efter din X våg som motsvarar min B våg kommer din zz upp som motsvarar min C våg upp !
running correction våg 4 abcde, stigande trianglar som bryter uppåt det är ej neo, betydligt vanligare än running flats
#4 Jo, i den stora bilden blir det samma resultat, men din C är en 5:a men min zz är en 3:a. Viktigt för depån så småningom om man väntar på en 5:e våg som aldrig kommer......
Jag använder också running corrections, men har lite svårt med korrektioner som slutar högre än startpunkten. Det blir ju ingen korrektion då.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
Ja skillnaden blir såklart 3 eller 5 vågor upp sen ! men dubbla zz brukar ofta lätt kunna misstagas för en vanlig stor zz, har man bara koll på övriga signaler och short term trender så ska det inte bli nåt problem.
ang running correction det är ju just därför den heter runnig, den "rusar" med i trendens riktning i en stark trend varför den i vissa fall även slutar över startpunkten, eftersom det ej är en impuls så måste det ju räknas in som correction framförallt om den är en del av en större impuls :-)
#7 Du har naturligtvis rätt i att "...har man bara koll...." så löser det sig.
Jag föredrar dock räkningar där korrektioner verkligen korrigerar nåt. Och eftersom jag får ihop en sån så......:-)
Framtiden får utvisa.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
Vad betyder NeO?
9
NeoWave det är en form av utveckling av ewt, jag är ej så insatt i det men sök på nätet så bör du finna
Intressant Mange, en vända ned för att klara av rekylvåg B kanske?
>> mojas : Inte helt säker på hur gode Elliot räknade själv, men vad jag förståt så är enklare bättre. Alltså att försöka tolka fram mönstret med 5 vågor advance och 3 korrektion. Tycker själv det blir rörigt med alla konstiga zz X osv osv, finns ju massa regler för sånt.
Speciellt som det väldigt ofta är svårt att veta vilken dignitet det är just nu och vilken våg det verkligen är. En lättare sak är dock att se huruvida en rörelse är impulsiv eller korrektiv. Det kan vara ett bra hjälpmedel.
Men jag är glad amatör :)

Visa sida
Ogilla! 0
Gilla!
Jag tycker det ser fint ut om man sätter mars-03 som den ortodoxa EWP-botten för hela nedgången sen ATH. Därefter en zz upp där b-vågen pågick förra sommaren. Nu pågår en x-våg inför kommande zz nr2.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst