Grupp: Huvudforum

Daytrading

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-07-09 16:32:31

Tror, eller anser du, att det är möjligt att tjäna pengar på daytrading ?

// Sandmark
Gå med i fishnet-gruppen som är öppen för alla

0
Ogilla!
5
Gilla!
2004-07-09 16:37:22

Ja om Du kan vara koncentrerad, diciplinerad och jobba inom den risknivå Du har historiksk erfarenhet av vs Ditt kapital. Bestående tror jag färre än 10 % går med vinst. 

@ fibonacci PRO: Marknadsbedömningar & Analyser
: Stödjer Aktieguiden

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-07-09 16:44:47

Än så länge entydligt resultat, vi tror på daytrading (som fibban säger under vissa förutsättningar, givetvis) 

Detta tycker jag är intressant, vore kul om någon eventuell nej-sägare motiverade sig så att vi får lite action...hehe

// Sandmark
Gå med i fishnet-gruppen som är öppen för alla

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-07-09 16:49:13

Generellt sett Nej.

Enstaka individer kan säkert klara detta, men ett tvärsnitt skulle sannolikt inte klara att tjäna pengar sett över en längre tidsperiod. 

/MM

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-07-09 16:54:33

Jag vet att det går, men tror inte att alla kan klara av det.

Mvh/delete

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-07-09 16:55:58

Visst är det möjligt. Men om man vill tjäna pengar på börsen finns det bättre sätt där förhållandet mellan risk och vinst är betydligt gynnsammare.

Jag tror att det finns en föreställning om att daytrading är det enda sättet att försörja på börsen. Man gör trejdingen till ett 40 timmars "arbete" och då tror man att man är "värd" en lön också. Icke sa nicke.

0
Ogilla!
3
Gilla!
2004-07-09 16:58:08

#2 Frågan var om det är MÖJLIGT. Jag klickade på "ja". För det är inte omöjligt. Det betyder inte att jag tror på daytrading - tvärtom. För nästan alla leder daytrading till eländes elände. 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-07-09 17:03:56

Om man anser det möjligt så klickar man ja...Jag anser att det är möjligt, men mycket svårt.

Om man är av tron att det är möjligt så är det ju en möjlighet att man börjar daytrada...det var lite av det jag undrade över. De flesta som röstat hittils anser det möjligt och är därför "objekt" att börja med daytrading. Man börjar ju inte om man inte anser det möjligt. 

Låt säga att det är 10% som lyckas med daytrading. Det innebär att du med stor sannolikhet kommer att torska. Därför kräver det "visst" mod att börja och ett ego som säger att du är av de 10% som lyckas. 

// Sandmark
Gå med i fishnet-gruppen som är öppen för alla

0
Ogilla!
4
Gilla!
2004-07-09 17:10:47

#7 Frågan är varför man ska daytrada - jag har aldrig sett den frågan besvarats. 

Även om man har modet och egot - varför ska man göra något som kräver 10-20 gånger mer arbete än svingtrejding. Och dessutom ger mindre pengar eller totaltorsk. Det är inte mod, det är dumhet.

Det finns mig veterligen ingen "regel" som säger att framgångsrik daytrading ger mer stålar än framgångsrik svingtrading. 

 

0
Ogilla!
3
Gilla!
2004-07-09 17:11:49
Ladda ned

Se på Eric B nu. Hur många gick med plus i den ? 

@ fibonacci PRO: Marknadsbedömningar & Analyser
: Stödjer Aktieguiden

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-07-09 17:14:50

#9

Ja Ericsson skulle jag aldrig ge mig på. Helt omöjlig med det chartet. Alt. är väl att man använder någon annan metod än charts...men det är inget jag skulle göra. Vill man daytrada aktier lämpar sig nog de amerikanske storbolagens aktier bäst...Cisco, Intel, Microsoft bl.a. 

// Sandmark
Gå med i fishnet-gruppen som är öppen för alla

0
Ogilla!
4
Gilla!
2004-07-09 17:16:14

En liten parallell. Vet inte om den är bra eller ens rättvisande men jag försöker.

Eje Elgh, gammal racerförare som bl a kommenterar F1 i TV 4 sa en gång (ung.) så här på frågan om vad sporten gick ut på:

allt handlar om att köra så långsamt som möjligt , och ändå vinna.

/MM

0
Ogilla!
3
Gilla!
2004-07-09 17:24:29

#8

Precis...många anser att daytrading är den enda vägen att gå om man vill handla aktier. Men nu när man har gjort det i några år (sporadiskt) så kan man lätt konstatera att det är ett enormt slit som kostar på.

Jag övergick från swing- till daytrading -99 och har så här i efterhand haft bättre resultat i min swinghandel (mestadels i optioner och terminer) om man ser till arbetsbördan och risk (ja, vad du vill)

// Sandmark
Gå med i fishnet-gruppen som är öppen för alla

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-07-09 17:25:14

#9

Här finns en :)

Hehe! inte lika muntert hos Carnegie gissar jag :))

Tack UBS för den här lilla markeringen :+)

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-07-09 17:45:00
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
0
Ogilla!
8
Gilla!
2004-07-10 00:26:20

Visst kan man lyckas med daytrading. Några krav som jag tror man måste uppfylla för att lyckas: Stor erfarenhet och kunnighet om teknisk analys, ha noga koll på klockslag när viktiga nyheter kablas ut och snabbt kunna tolka dem, mycket god självdisciplin, ett mycket starkt psyke. Mycket bra nätförbindelse, bra hårdvara, mycket bra tradarapplikationer och TA-realtime program är ett måste. Hållbara strategier med triggers, som man testat under alla tänkbara förhållanden är också ett måste. När man daytradar blir det så många affärer att även de bästa tradingsetups går fel ibland - och därför är det också enormt viktigt att man konsekvent använder stop loss (och definitivt inte börjar flytta dem upp eller ner ifall en trade börjar gå i fel riktning). När man daytradar har man ingen säker inkomst som från "vanligt" kneg. Vissa dagar kan ge mycket bra avkastning, medan andra kan ge dålig eller t.o.m. vara så illa att man kan gå back. När det sistnämnda inträffar blir det förstås extra tufft för psyket. Börjar det då "knaka" i nerverna och man börjar förhasta sig är det kört.

Vissa "papper" är mer lämpliga för daytrading än andra. Måste vara bra likviditet, bra swingar, gärna också annat "underliggande" än enbart TA-indikatorer för att trigga signaler. Om man tradar t.ex e-mini S&P har man förutom TA-inikatorer till hjälp t.ex ADD, TICK och TRIN. Med hjälp av de sistnämnda känner man marknadspulsen och får ett ytterligare tillskott för ens tradingbeslut vid trading av e-mini S&P. Sedan gäller det ju också att man lyckas förhandla sig till maximalt små courtage.

Enligt vad man läst är det bara ca 10-15% som lyckas i långa loppet som daytrader. Det kan nog stämma - människor är olika, en del passar till läkare, en del till byggjobbare, en del till att lärare, etc. Sedan är det väl också så att många fått uppfattningen att daytrading är ett rätt enkelt jobb. I princip bara att köpa och sälja värdepapper några gånger per dag. När de sedan upptäcker att det inte alls är så enkelt kanske de redan gjort så mycket back att de i ren desperation kör vidare i fel hjulspår tills det är för sent...

Men visst går det att tjäna pengar på daytrading för personer med rätta anlaget och som stenhårt och seriöst går in för att lära sig det som krävs. När alla bitar slutligen, ofta efter flere års slit, sitter, har man då ett bra utgångsläge för att kunna tjäna pengar på daytrading.   

Personligen tror jag att man lyckas bäst som trader i långa loppet om man beroende på marknadsläget swing- eller daytradar. Det ena utesluter inte det andra.

 

0
Ogilla!
11
Gilla!
2004-07-10 09:16:09

Jag tror det finns ett antal skäl till varför många daytradar, eller lockas av daytrading, trots de dåliga oddsen. Jag talar av egen erfarenhet. Här är några:

1. Den falska föreställningen om att det bara är så man kan tjäna så mycket pengar på börsen att man kan försörja sig. Dvs, man "måste" göra börsaffärer till sitt yrke. Gör man det inte till sitt yrke kan man inte tjäna bra med pengar heller. Denna tro uppkom, eller fick sin näring, under sent 90-tal när många daytraders tjänade stora pengar. Och varför gjorde dom det? Därför marknaden förlät dem alla misstag de gjorde. Hur klantiga de än var så blev det ändå hela tiden vinster. Det var inte daytradingen som fixade flisen utan börsrallyt som sådant. 

2. Den falska föreställningen att om man sitter framför skärmen och tradar 8 timmar om dagen istället för 1 timma, så tjänar man ca 8 gånger mer pengar. Så är det inte - vinsterna står inte i proportion till nedlagd tid. Snarare tvärtom. Vi är vana med att ju mer man sliter, desto större blir lönen. Det är den protestantiska dygden som är inympad i oss alla med modersmjölken. Den gäller på de flesta ställen, men inte börsen. Det kan tyckas orättvist, men så är det.

För de flesta wannabees blir daytrading ingenting annat än metodisk övertrading. Övertrading (att göra för många affärer) är en av de värsta fällorna som finns.

3. Överdriven rädsla. Daytrading innebär att man aldrig har en position över natten. Argumentet för det är de gap som kan uppstå nästa dag. Det kallar jag rädsla, en av de två värsta fällorna på börsen. "Det är skönt att sova lugnt utan att behöva oroa sig för vad som ska hända till nästa dag", hör man ibland. Jo, men hur skönt är det att tagit en dagsvinst på 3 punkter på terminen, för att upptäcka att om jag legat kvar några dagar så hade vinsten blivit 15-20 punkter. Hur bra sover man då?

Rädsla är något man måste komma över om man ska lyckas riktigt bra. Liksom girighet. Jag ser gap som något positivt. Går man med trenden ger gap mer vinster än förluster i det långa loppet. 

4. Behov av spänning. Genom att ofta ta och avsluta positioner så blir dagen framför skärmen full av spänning och aktivitet. Dessutom känner man ju verkligen att man jobbar (dvs, "snart ska väl lönen utbetalas....???", se 2).

Om du söker spänning, åk till Solvalla eller kasinot istället är mitt råd.

5. Oförmågan att förstå att man är en förlorare varje gång man tar en position. Det låter lite trist, men så är det.

Man är en förlorare av två skäl. 1. Köpkursen ligger ett (minst) tick lägre än säljkursen. 2. Kurtaget.

Det säger sig självt att ju oftare man tar position, desto oftare försätter man sig i en förlorande sits.

 

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
7
Gilla!
2004-07-10 12:32:08

#16

Ett par kommentarer till ditt inlägg. När det gäller punkt 1 - varför skulle det vara svårare att förtjäna pengar på daytrading idag än det var under sent 90 - tal? När man daytradar skall det inte ha någon betydelse ifall kursen går upp eller ner. Man skall ju försöka ta tillvara intraday swingarna oberoende om de är upp eller ner. Dvs det skall vara lika enkelt att sälja/köpa som att köpa/sälja.  

Punkt 2. Helt riktigt. Daytrading blir säkert för många som testar fråga om metodisk övertrading. Börsen har sina "deadzones" på ett par, tre timmar under varje dag när det för det mesta är helt meningslöst att sitta framför börsskärmen. 

Punkt 3. Helt riktigt. Rädsla och girighet är något man måste komma över om ska en chans att lyckas riktigt bra.  

Punkt 4. Man skall nog inte hålla på med daytrading om man är ute efter spänning.

Punkt 5. Stämmer också. Man ligger alltså back direkt efter att man gått i position. Oberoende om man shortar eller köper. Daytradingobjektet bör alltså vara ett papper med mycket god likviditet och volatilitet, där det finns minimal spread mellan köp och sälj. Courtaget måste vara maximalt lågt.  

Och det skall krävas en maximalt liten rörelse i den riktning man tradar för att man skall ligga på plus eller åtminstone break even. Kurskurvan är ju ofta zick zack, dvs upp/ner, ner/upp i det mycket korta perspektivet även om trenden i det litet längre perspektivet pekar åt ett visst håll. Därför händer det rätt ofta att kursen backar ett eller ett par tick åt "fel" håll efter att man tagit position, för att sedan vända och gå åt "rätt" håll. Och då gäller det att man har stop loss på rätt ställe. Dvs gäller att på förhand kalkylera ut hur mycket en trade får gå fel innan man tar förlusten. Varje förlust bör man sedan grundligt analysera och kommentera skriftligt i en "trading dagbok".

Om man funderar på att börja daytrada gäller det att vara mycket vidsynt och till en början jämföra olika daytradingobjekt. T.ex med avseende på: volatilitet, likviditet, courtage och hur väl respektive objekt fungerar med ens tradingstrategier och setups. Det finns ju många daytradingobjekt att välja bland: T.ex forex har en fördel i och med att valutor tradas dygnet runt under vardagarna. Under natten är centrum i Asien, under dagen i Europa och under kvällen i USA. Så några egentliga "deadzones" existerar inte. OMX och svenska aktier är begränsade till Stockholmsbörsens öppethållningstid. E-mini S&P, Nasdaq är öppna för trading i princip dygnet runt, även om det i praktiken är tillräcklig likviditet i dem enbart under USA-börsernas öppethållningstid. En fördel med att trada e-minis framom t.ex OMX, är dels betydligt större omsättning och lägre courtage. Optioner är säkert också intressant - själv har jag dock aldrig ägnat mig åt sådana, varför jag inte kan uttala mig om dem som daytradingobjekt.

När man väl funnit ett objekt som man tänker fokusera sin trading på kan man torrtrada ett tag och få en uppfattning om det är som man tänkt sig. Fungerar ens strategier och setups som man tänkt sig kan man sedan börja med små insatser. Går det fel då bör man ta ett break och noga tänka igenom situationen - är det någon idé att fortsätta, eller skall man sluta och ägna sig åt något annat.

Summasummarum: Det går att lyckas med daytrading, även om det är mycket svårare än vad folk i allmänhet tror. Finns många fallgropar. Även om det kallas daytrading skall man vara återhållsam med att ta positioner. Finns ofta inte mera än 2-3 större intradayswingar per dag. Vissa dagar inte ens det och vissa dagar är rörelsen i stort sett helt sidleds. Sådana dagar gäller det att ha självdisciplin nog att inte ta position. Overtrading suckers är hur som helst dömda att misslyckas i långa loppet.  

 

Inlägget är redigerat av författaren.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2004-07-10 15:16:01

#17  Bra sagt om daytrading.

Ska förklara vad jag menar i punkt 1: Daytrading handlar om att ta vara på alla kursrörelser, både upp och ner, som du säger. Men i slutet av 90-talet lockades många nya så kallade daytraders in på banan som egentligen inte kunde så mycket om daytrading. Men de lyckades bra ändå. Eftersom väldigt ofta var det bara att köpa på förmiddagen och sälja mot slutet av dagen så hade man tjänat en hacka. Och så gjorde man om tricket nästa dag.

Dessa personer trodde att de var daytraders, och trodde att de kunde daytrading, och spred ryktet om hur mycket pengar man kan tjäna på det. I själva verket hade de tjänat ungefär lika mycket på att köpa och behålla några månader.

När marknaden förändrades sopades dessa så kallade daytraders bort från marknaden (men det sa de inget om). I själva verket hade de bara ridit på en lång uppåt-trend. När den trenden tog slut var de väck själva. Men ryktet om den lönsamma daytradingen bestod. Och består till viss del än idag tyvärr.

Inlägget är redigerat av författaren.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.