DJIA liten triangel
När det ser ut som på bilden så har jag mycket svårt att tänka mig nåt annat än uppåt. Minsta målkurs för triangeln är ca 10370, men det blir nog minst något tiotal punkter högre. Vet inte hur denna triangel passar in in en något större bild. Triangeln säger dock att någon form av topp är nära.
Under 10290 är en första topp-varning. Under 10240 och ytterligare nedgång är att vänta. Om däremot en etablering sker över 10350 så ser det bulligt ut, åtminstone en stund......
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
#1 Jo det går ofta att hitta olika vågräkningar. Just EWP-formationen trianglar har jag dock varit ganska framgångsrik med och påstår återigen att DJIA ska upp med minst motsvarande triangelns minsta vidd. För att sätta "någon form av topp".
Denna topps dignitet bedömer jag just nu som osäker varför jag anger några nivåer som är viktiga för fortsättningen därefter. Tycker att detta är precis det du säger: "simple and basic".
Facit får vi ikväll.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
#1
Min erfarenhet är att ett utbrott kommer i huvudtrendens riktning. Om MA 50 pekar ner, vilket den gör, bör utbrottet alltså ske ner.
Jag vill gärna tillägga att jag är lite ringrostig så du får ta min kommenta för vad den är:-)
MVH
Booster
#3 Håller med om att utbrottet bör ske i huvudtrendens riktning. Triangeln är dock bara ca 1,5 dagar lång och dess huvudtrend tycker jag är uppgången de senaste 4 veckorna. Alltså utbrott uppåt.
När trianglar uppträder så tyder dom på att trenden går mot sitt slut. Slutsats: inget annat än mycket kortsiktiga pos just nu.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
#4 Man kan inte bara ta en simpel vågräkning på en 5 minuters chart, dessutom med den trenden som var för tiden innan, och resonera som du gjorde. Helheten måste till. Sysslade med ewt under många år och gav till slut upp när det dessutom började dyka upp alternativa räkningar och sedan räkning beroende på trend. När det plötsligt öppnas så många räkningsmöjligheter så måset ju någon räkningsform slå in men vilken? Med andra ord, det är först i efterhand man får facit och enormt svårt att använda som förutspående verktyg. Åter igen.. keep it simple och skaffa överblicken. Facit ser du också idag, det ville sig inte precis upp. Hade du istället tagit ett 60 min chart och kollat på det hade du redan igår sett hur farlig DJI var. Brottet av trendlinjen sedan botten på mitten av augusti satte igång säljvågen PLUS det faktum att DJI inte orkade tar sig upp ur sin längre nedgående trendkanal. Intressant dock att Nasdaq inte har brytit sin än då den ligger på 1880 alt 1870. Så det gäller därmed att vara på sin vakt och se om Nasdaq kan dra upp DJI igen eller DJI drar ned Nasdaq under ytan. Men xyz och abcde 3.2 3.5 osv.. det handlar mer om helgarderingar när man dessutom kan "tillåtas" att ha så många olika räkningsvarianter. Använd det som en del av din analys.. det är mitt råd. Jag gick från rena charts (på papper, innan datorperioden slog till) till analysprogram och sedan till överkladdade charts till nu nästan rena charts igen, och när jag fick rena charts igen ökade jag också avkastningen igen. Förutom de senaste veckorna då jag faktiskt bränt mitt tradarfinger några gånger. Lycka till och hoppas du var vaken idag iallafall.
Mvh BS_WCI
EWT är för mig att man ofta konstaterar i efterhand vad som hänt....tyvärr...
Mvh PeterPG
#5 Tackar för dina insiktfulla kommentarer!
Och ja, #0 blev helt fel, men stoppade ut mig i tid. Vet inte om du har sett mina tidigare USA-intradagsanalyser, men kan berätta att dom har ett track-record på exakt 100% .......åt fel håll.....:-)
Å andra sidan var jag ju ganska neutral i #0 där jag angav några nivåer för bull resp bear på åtminstone några dagars sikt. DJIA ligger nu och balanserar vid min nedre gräns.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
Nu har DJIA stängt under 10240 (IDL=10229, close=10231 ) som enligt #0 alltså ska innebära fortsatt nedgång. Tror på detta. Hur stor nedgång som är att vänta har jag dock ingen klar uppfattning om just nu.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
# 8
Visst har du fel ibland, men oftast bygger du så kloka resonemang kring dina analyser att de ändå är värdefulla, även när det s a s går åt fel håll. Du ska ha stort tack för allt arbete du lägger ner.
MVH
Booster
#9 Tack Booster. Ser fram emot att du återupptar dina analyser.
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
ja du mojas, jag har nog full tillit till att både du och jag hållit på tillräckligt länge med det här för att vi skall veta hur vi skall använda och inte använda våra räkningar i tradingen ;-)
Så kör du på.
#5 Har tyvärr inte varit här så länge så jag följt någon. Jag tvivlar inte på din förmåga eller bedömning, men din analys #0 hade nästan samma klass som VCWs KÖÖÖP inlägg ;) Fast ditt hade mer kött. Men göra lång prognos baserat på 5 min chart lät farligt. Till ditt försvar ska tilläggas att du hade tagit med nedsidan också med nivåer.
Men framtiden.. Jag ställer mig också på din linje. Det är lite osäkert att sia om vad som händer. Indexen presterar lite för olika så det är bara att avvakta och vara kort i sina trades. Senaste tiden har dock överskuggats av en märklig köpmani som plötsligt kan ta fart igen.. fortfarande är det flockbeteendet som skapar TA.
Sist men inte minst, har du något som fungerar så ska du hålla hårt i det och skita i vad andra säger, inklusive denne räven ;) Men har du 100% trackrecord ligger du i läge för egen hemsida och ta 79$ per månad för dina analyser i bästa USA stil. För 100% klarar iallafall inte ens de som tar betalt för det.
Mvh BS_WCI
#12 hehe
"....dom har ett track-record på exakt 100% .......åt fel håll.....:-) " skrev jag och avsåg alltså intradagsanalyser.
Kanske nåt man kan ta betalt för ändå....:-)
#0 var endast en liten liten pusselbit inom den betydligt större bild jag försöker få ihop och med DAX som "husindex". För mig är EWP den primära analysmetoden, men en vågräkning som motsägs av huvuddelen av annan info jag inhämtar är troligen fel. Men i allt väsentligt så har min DAX-räkning fungerat i ca 1/2-år nu. Dock ser jag två huvudscenarier för de kommande månaderna varför jag de senaste veckorna varit ganska neutral.
Viktigt att sätta ut S/L och omgående släppa en räkning om S/L passeras (i praktiken lite före).
För övrigt så tänker jag fortsätta ett tag till oavsett vad div rävar säger :-) (Kanske blir jag en själv så småningom.)
mvh
Fibonacci & Elliott --- Vetenskap & Konst
#13 Be rhemskt mycket om ursäkt!!!!! jag missade faktiskt att det stod "åt fel håll" efter.. haha.. ja som det kan bli. Sorry ;)
Mvh BS_WCI

Visa sida
Ogilla! 17
Gilla!
Den där bilden säger konsolidering. Bilden säger inte heller upp utan obestämbarhet.
I det längre perspektivet.. då öppnas ännu fler möjligheter. Initialt så säger en översikt upp. Men DJI har nu legat och tyckt i sitt kanaltak med en fot i på varje sida av linjen. Det för mig är ett varningstecken och indikerar att det nu kan falla tillbaka. Märkligt beteende att ligga och pausa på på taklinjen. Under de senaste 15 åren har jag sällan sett utbrott efter pauser på trendlinjer. Sedan alla dessa olika tollkningar med vågor till höger och vänster. Tykcer snart att tio olika personer kan komma fram till tio olika räkningar. Bort med dem och se helheten eller keep it simple and basic. Själv sitter jag med ett finger på både köp och säljknappen.
Mvh BS_WCI