Grupp: Huvudforum

Nordnet

0
Ogilla!
13
Gilla!
2004-10-07 07:07:00
Ladda ned

Nordnet har gått starkt sedan en månad tillbaka i tiden men har under de senaste dagarna rekylerat tillbaka en del. Igår var aktien som lägst nere i 7,10 kr men vände upp därifrån för att stänga i närheten av dagshögsta vilket får sägas vara ett styrketecken. Något annat som talar för att rekylen nu kan vara över är ju det faktum att aktien igår även var nere och testade av den underliggande stödstrukturen i fishnet. Jag tror i alla fall att vi kan få se en ny uppgångsfas ta fart härifrån där en första nivå att ta sikte på är den senaste toppen vid 7,65 kr. Passeras det motståndet kan vi mycket väl få se en fortsatt uppgång upp mot nästa avgörande nivå vid 8,35 kr på lite sikt.

Nedan bifogas gårdagens analys från www.tekniskanalys.com

NN B 06/10 (7.3,7.35,7.1)
NN B gick idag ner med 0.68% under en låg omsättning och det bildades en Spik setup för uppgång. Setupen infrias om 7.35 överskrids och vi tror då på en uppgång till i första hand motståndet vid 7.55. Vår andra målnivå sätter vi vid motståndet på 7.75.Om dessa nivåer passeras väntar motståndet vid 7.85.Om man drar en trendlinje mellan botten vid 6 den 09/09 och botten vid 6.45 den 27/09 så får man fram en uppåtgående trend med golvet just nu vid 6.71. Om vi får en stängning under denna nivå anses trenden bruten och då kan ett läge för blankning uppstå. Den Tertiära, Sekundära och Primära trenden är just nu uppåtriktade och det ser nu ganska ljust ut för NN B.
Avvakta, men köp om 7.35 passeras. Sätt då ut en stop-loss vid 7.05.  

--------------------
Hemsida
Mail
--------------------

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-10-07 08:12:02

BV tog in denna i sin portfölj i veckan 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-10-07 08:27:31
Ladda ned

veckodiagrammet ... tidigare längre konsoller/rekyler har givit rejäla uppgångar.

0
Ogilla!
5
Gilla!
2004-10-09 15:09:30

Köpsetupen infriades i torsdags och jag är nu positivt inställd till aktien.

Nedan bifogas dagens analys från www.tekniskanalys.com 

NN B 08/10 (7.4,7.5,7.25)
NN B gick idag upp med 2.78% under en hög omsättning. Vi tar nu sikte mot vår första målnivå vid 7.55. Om den nivån passeras väntar vår andra målnivå vid 7.75 och vår tredje målnivå vid 7.85. Den Tertiära, Sekundära och Primära trenden är just nu uppåtriktade och det ser nu ljust ut för NN B.
Behåll, men kom ihåg stop-lossen vid 7.05.

--------------------
Hemsida
Mail
--------------------

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.